Image Alt
Blog
Szwedzka kawa

Fika, czyli co łączy Szwedów i Włochów?

Brytyjczycy mają swoje five o’clock, mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego sjestę, a Szwedzi fikę. Innymi słowy, to chwila przerwy od codziennego zgiełku, lecz w porównaniu z pozostałymi przykładami nie ograniczają jej określone ramy czasowe (nie licząc odgórnie ustalonych w pracy). Fika może odbywać się zarówno z rana, jak i wieczorem, raz dziennie lub kilkakrotnie.


Główny Punkt – Kawa

Co do kawy

Przyjemność dla każdego

Jakie kawiarnie są godne polecenia?

Główny punkt — kawa

Nie można mówić o tym zwyczaju bez wspominaniu o kawie. Szwedzi ją ubóstwiają! Zdawać by się mogło niepozorny naród na północy, a jest odpowiedzialny za niemalże 1% światowego spożycia tego aromatycznego naparu! Jednakże kawa nie jest tylko napojem, to część głęboko zakorzenionej kultury. Jej picie przypisuje się jako cechę charakterystyczną bohaterom wielu kryminałów, piła ją Pippi Langstrumpf, kawę serwuje się gościom w domu, nikt nie wyobraża sobie miejsca pracy bez ekspresu.

A co do kawy?

PrzyKanelbulle - szwedzki, drożdżowy wypiek serwowany do kawy

Można ją pijać oddzielnie, lecz Szwedzi są znani z miłości do słodkiego. Nie odmawiają zazwyczaj sobie przyjemności sięgnięcia po cynamonową bułkę kanelbulle, korzenne ciasteczko czy też inny wyborny wypiek. W Szwecji funkcjonuje związane z tym powiedzenie, jakoby dobra gospodyni powinna mieć przygotowane dla gości co najmniej 7 różnych rodzajów ciastek. Do tego zwyczaju nawiązują między innymi sprzedawane również u nas puszki z małymi kruchymi ciasteczkami właśnie w siedmiu rodzajach. Z Finlandii przywędrował Leipäjuusto, wypiekany skrzypiący ser, który wrzuca się bezpośrednio do kawy.

Przyjemność dla każdego

Nie zapominajmy o społecznym aspekcie fiki. Ta chwila w ciągu dnia pozwala na swobodną rozmowę ze współpracownikami, zacieśnianie więzi z przyjaciółmi, rodzinne spotkania, a nawet randkę. Zwyczaj jest tak powszechny, że jego nazwa funkcjonuje również jako czasownik att fika.

Będąc w Szwecji, zajście do kawiarni powinno być obowiązkowym punktem wycieczki. Wartych uwagi miejsc jest wiele, gdyż Szwedzi znają się na kawie i powiązanymi z nią rytuałami w myśl filozofii Lagom.

Jakie kawiarnie są godne polecenia?

Dla przykładu w malowniczym Ystad ich nie brakuje! Miłe chwile przerwy od zwiedzania, turyści spędzają w Maria Caféet w centrum miasta. Skosztować można nie tylko tradycyjnych szwedzkich wypieków, ale również wytrawnych smakołyków, takich jak ciasto z owocami morza!

Zaś w Hos Morten cafe, zasiadając do fiki w kawiarnianym ogrodzie możemy dosłownie przenieść się w czasie. Ceglane fasady budynków i bujna roślinność pozwala poczuć prawdziwą Szwecję!

Już teraz możecie znaleźć atrakcyjne wycieczki do malowniczego Ystad, gdzie z chęcią pokażemy Wam te i inne wyjątkowe miejsca na fikę w szwedzkim stylu!

Przeczytaj więcej o Skandynawii na naszym blogu!