Image Alt
Blog

Fastelavn — karnawał w Danii

Hucznie obchodzony karnawał najbardziej kojarzony jest z Rio De Janeiro, co nie oznacza, że kraje nordyckie nie mają związanych z nim tradycji. Najbardziej charakterystyczną z nich jest Fastelavn, czyli duńska wersja naszych Ostatków. Chcecie dowiedzieć się, jak wygląda zwieńczenie karnawału w Danii? Zachęcamy do lektury dzisiejszego wpisu.

  1. Karnawał w Danii
  2. Karnawałowe kostiumy
  3. Kot w beczce
  4. Karnawałowe przysmaki
  5. Planujecie karnawał w Danii?

Karnawał w Danii

Tak samo jak w Polsce, tak w Danii karnawał jest okresem zabaw przed rozpoczęciem postu. Również podobnie, jak w polskiej kulturze, najhuczniej obchodzony jest jego koniec. Na siedem tygodni przed Wielkanocą świętuje się Duńskie Fastelavn, które w 2022 roku przypada 27 lutego. Chociaż czas rozrywki był ściśle związany z chrześcijańską tradycją postu, po reformacji w krajach nordyckich, przez kościół był potępiany. Pomimo tego tradycja karnawałowych zabaw przetrwała do dzisiaj.

Karnawałowe kostiumy

Czym byłby karnawał bez szalonych przebrań? Również w Danii dorośli oraz dzieci kochają wcielać się w swoich ulubionych bohaterów. Ten zwyczaj w szczególności kultywowany jest w szkołach i przedszkolach. Podobnie jak w przypadku Halloween, przebierańcy mogą liczyć na słodki poczęstunek, grożąc psikusami. Parady kostiumowe odbywają się również na ulicach miast, najczęściej przy równoczesnym śpiewaniu tradycyjnej piosenki „Fastelavn er mit navn”. Jak na swojej stronie podaje duńska stacja TV2, największą popularnością wśród najmłodszych bez wątpienia cieszą się przebrania królewny Elzy oraz Spidermana.

Kot w beczce

Niestety niegdyś tradycje związane z Fastelavn miały bardzo okrutny charakter. Jedną z nich była slå katten af tønden – strącenie kota z beczki. Czarny kot – jako symbol pecha, był wkładany do beczki zawieszanej na drzewie. Uczestnicy z zakrytymi oczami uderzali w beczkę, aż odpadnie jej dno, a kot się wydostanie. Oryginalnie polegała ona na zawieszaniu na drzewie drewnianej beczki z żywym czarnym kotem i rozbijaniu jej kijami. Niestety taka “zabawa” kończyła się zwykle tragicznie dla zwierząt. W połowie XVIII wieku zaczęto sprzeciwiać się maltretowaniu kotów i z czasem zastąpiono je kukłami. Obecnie najczęściej spotkamy formę beczki wypełnionej cukierkami, którą rozbijają kijami dzieci. Osoba, od której uderzenia wysypią się słodycze z beczki, została kocim królem lub królową.

Karnawałowe przysmaki

Semlor - przysmaki serwowane podczas karnawału

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przebierańcy mogą liczyć na słodki poczęstunek. Co serwuje się z okazji zakończenia karnawału w Danii? Najpopularniejsze są słodkie bułki z kremem lub lukrem — Fastelavnsboller, które w Szwecji nazywane są również Semlor. Niektórym mogą przypominać polskie ptysie. Kiedyś słodka bułka z masłem była niecodziennym rarytasem, dlatego serwowanie ich przed postem było wielkim wydarzeniem. Na Islandii przed postem obchodzony jest dzień poświęcony temu słodkiemu wypiekowi i nazywany jest Bolludagur.


Planujecie karnawał w Danii?

Jeżeli macie zamiar wybrać się do Danii, zachęcamy do wcześniejszego zapoznania się z praktycznymi poradami z naszego bloga. Znajdziecie na nim między innymi informacje:

jak dotrzesz do Danii

– jakich dokumentów potrzebujesz

– co można zobaczyć za darmo

– co warto zjeść

– a także wiele ciekawostek o kulturze i ciekawych miejscach


źródła:
https://snl.no/fastelavn
https://stptrans.com/fastelavn-the-nordic-tradition-youve-probably-never-heard-of/
https://tv.tv2.dk/2015-02-09-her-er-aarets-mest-populaere-kostumer-til-fastelavn

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta