Image Alt
Blog
Trolltunga

Fiordy w Norwegii – Fascynujące dzieło natury

Mówiąc o Norwegii nie sposób pominąć jej najbardziej charakterystycznego elementu! Są nieodłączną częścią norweskiej przyrody i celem wielu podróżników oraz fotografów. Zapierają dech w piersiach zarówno turystom jak i rodowitym norwegom. Wyruszmy w podróż, podczas której zwiedzimy najwspanialsze fiordy Norwegii.

  1. Czym są fiordy?
  2. Warte uwagi miejsca
  3. Jak zwiedzić fiordy?


Czym są fiordy?

Zacznijmy od definicji. Fiordy to powstałe na skutek zalania dolin polodowcowych zatoki wchodzące w głąb lądu. Charakterystyczne długie i głębokie żłobienia są widoczne wzdłuż całego wybrzeża Norwegii. Podobne wybrzeża posiada również Chile, Nowa Zelandia czy też Kanada, jednak podłużny, skandynawski kraj jest niekwestionowanym liderem. Łącznie znajdziemy tam aż 1732 fiordy, w tym te najgłębsze i najdłuższe. Pierwsze miejsce zajmuje Kangertittivaq na Grenlandii z imponującą długością 350 km jednak jego zwiedzanie nie koniecznie należy do prostych. Jakie więc fiordy możemy podziwiać w dużo łatwiej dostępnej Norwegii?

Najciekawsze fiordy w Norwegii

Sognefjorden – z długością 203 km zajmuje zaszczytne drugie miejsce, lecz to nie jedyna jego cecha charakterystyczna. Leżący nieopodal Bergen fiord posiada liczne rozgałęzienia, które obejmują dużą część okolicy. Co ciekawe jest również trzecim najgłębszym fiordem, w rekordowym punkcie mierząc 1308 m.

Brudeferd i Hardanger

Hardangerfjord – za Sognefjorden znajduje się Hardangerfjord mierzący 183km. W odróżnieniu od innych popularnych braci wyróżnia się delikatnymi zboczami i pięknym krajobrazem okolicznych sadów. Jedno z najbardziej znanych norweskich dzieł sztuki Brudeferd i Hardanger przedstawia weselników na łodzi płynącą właśnie przez fiord Hardanger.

Nærøyfjord – jest jednym z rozgałęzień Sognefjorden, oraz jednym z najpiękniejszych. Wyjątkowe walory sprawiły, że fiord został wyróżniony wpisem na listę UNESCO! Przez niemal całą jego długość otaczają nas surowe skaliste góry i malownicze domki. Kończąc rejs napotkamy turystyczną wioskę wikingów, gdzie można wziąć udział w sezonowych festiwalach.

Geirangerfjordkolejny cud umieszczony na liście UNESCO. Uwielbiany przez turystów fiord może poszczycić się urokliwym wodospadem siedmiu sióstr – De Syv Søstre.

preikestolen przy lysefjordzie

Lysefjord – otoczenie granitowych ścian zapewniło temu fiordowi jego nazwę, Lysefjord, czyli jasny fiord. Rozciąga się w okolicach Stavanger, ściągając miłośników pieszych wędrówek. Dużą popularnością cieszy się klif Preikestolen, który z powodzeniem może być ogłoszony najlepszym miejscem na zdjęcie.

Jak zwiedzić fiordy?

Norwedzy zadbali, aby kraina fiordów była łatwo dostępna dla każdego. Fiordy można zwiedzać zarówno “od góry” poprzez piesze wycieczki po wyznaczonych szlakach, jak i “od dołu” wybierając rejs. Ze względu na duże odległości Norwegię warto zwiedzać autem. Tanio i szybko przetransportujecie pojazd, dzięki przeprawom promowym z Unity Line. Zastanawiacie się, jak cieszyć się urlopem w ekonomicznej cenie? Zapraszamy do naszego poprzedniego artykułu.

Źródło: https://snl.no/fjord

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta