Image Alt
Blog

Estetyka rodem z Północy

Styl skandynawski we wnętrzach cieszy się ogromną popularnością ze względu na jego naturalność, prostotę i bezpretensjonalność, ale także dlatego, że można wykreować piękne aranżacje niewielkim kosztem. Styl ten od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli właśnie myślisz o małym remoncie, zerknij jak ciekawie odmienić swoje mieszkanie.

Skąd się wziął styl skandynawski?

Wszystko zaczęło się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy szwedzki malarz Carl Larsson wraz z żoną urządzili nową posiadłość zgodnie z własnymi gustami oraz artystycznymi pomysłami. Oryginalne wnętrze malarz uwiecznił na swoich obrazach, które na tyle spodobały się Szwedom, że szybko zapanowała moda na design à la Larsson – dziś znany właśnie jako styl skandynawski. Styl skandynawski we wnętrzach cieszy się ogromną popularnością ze względu na jego naturalność, prostotę i bezpretensjonalność, ale także dlatego, że można wykreować piękne aranżacje niewielkim kosztem. Styl ten od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli właśnie myślisz o małym remoncie, zerknij jak ciekawie odmienić swoje mieszkanie.

Światło to jeden z ważniejszych aspektów stylu skandynawskiego. Dlaczego? Otóż warunki atmosferyczne panujące w krajach Północy sprawiają, że ich mieszkańcy doceniają każdy promień słońca. Z tego powodu Skandynawowie rezygnują z zasłon w oknach, budują mieszkania mocno przeszklone, a ściany i podłogi malują na biało, by jeszcze bardziej odbijały drogocenne światło. Wszędzie spotkasz duże lampy i mnóstwo świec.

W naturze siła

Ekologia dla większości Skandynawów ma olbrzymie znaczenie, dlatego naturalne akcenty znajdują odzwierciedlenie także w wystroju wnętrza. Nic więc dziwnego, że największą popularnością cieszy się drewno. Z tego surowca wykonuje się zarówno podłogi (często bejcowane lub malowane na biało), jak i większość mebli oraz innych elementów wyposażenia. Znaczącą rolę odgrywa też skóra, wiklina i kamień. Naturalnemu drewnu towarzyszą jasne, surowe tkaniny – głównie len, bawełna, juta, wełna – które dekorowane są wielobarwnymi haftami lub graficznymi, powtarzalnymi motywami. Mieszkania zaprojektowane w tym stylu są ponadczasowe, bo nie podążają za żadną modą, są skromne, a jednocześnie wygodne, przytulne i przyjazne. Z inspiracji skandynawskich można czerpać całymi garściami…

Styl skandynawski to kompromis pomiędzy estetyką a funkcjonalnością.

Meble i elementy wyposażenia są przede wszystkim praktyczne i użyteczne, pozbawione zdobień, urzekają skromnością i nieskomplikowaną formą. Pomieszczenia urządzone w taki sposób nigdy nie są przeładowane sprzętami, są przestrzenne i uporządkowane.

Skandynawscy projektanci uwielbiają eksponować mocne akcenty kolorystyczne na tle bieli, która dominuje we wnętrzach domów na północy Europy. Jasne barwy zawdzięczają swoją popularność chęci rozświetlenia pomieszczeń w czasie zimowych miesięcy.
Starannie dobrana kolorystyka dodatków ożywia jednolitą, jasną barwę wnętrz skandynawskich domów. W krajach dawnych wikingów na biało maluje się nie tylko ściany, ale również podłogi
Dla znanych z uwielbiania dla przyrody Skandynawów dodatki z drewna, skóry i wikliny są obowiązkowymi elementami wystroju wnętrza. Zwykle uzupełniają je surowe tkaniny z lnu, bawełny,juty i wełny.
Skandynawska ceramika urzeka swoją prostotą, elegancją i funkcjonalnością niemal pod każdą szerokością geograficzną.