Image Alt
Blog

Elegancki i romantyczny środek transportu

Klimat się zmienił, ostre zimy są rzadkością, przynajmniej w Polsce. Niektórzy pamiętają jeszcze prawdziwe zimy z mnóstwem śniegu i lodu przez całą zimę – śnieg do jazdy na sankach i lód do jazdy na łyżwach. To był wspaniały czas dla dzieci.

  1. Ciepłe koce to podstawa
  2. Kulig w literaturze
  3. Doświadcz kuligu w Szwecji

Ciepłe koce to podstawa

W dawnych czasach, zanim pojawiły się samochody, ludzie jeździli wozami konnymi. W sezonie zimowym trzymali swoje sanie w stodole lub innym budynku gospodarczym. Sanie były wyścielone futrami i ciepłymi kocami.

Kulig w literaturze

Kulig to elegancki i romantyczny środek transportu. W literaturze skandynawskiej istnieje wiele barwnych opisów takich romantycznych przejażdżek. Koń lub konie musiały być wyposażone w dzwonki, które mogły być ze srebra. Były niezbędne, aby poinformować innych wędrowców, że zbliżają się duże sanie. Sanie jechały prawie bezgłośnie po śniegu, więc były niebezpiecznym pojazdem dla pieszego.

Doświadcz kuligu w Szwecji

Sanie ciągnięte przez konie były używane, gdy trzeba było jechać do miasta, do kościoła lub w odwiedziny – rzadko używano ich na dalekie wyprawy.
Takiego samego klimatu można dziś doświadczyć w północnej Szwecji. Północny typ sań zwany „rissla” to małe sanki dla zaledwie kilku osób. Siedząc otulony ciepłym polarowym kocem doświadczysz zimowego krajobrazu Norbotten z czystym, błyszczącym śniegiem, błękitnym niebem i przenikliwym zimnem. Podczas wycieczki zatrzymasz się, aby rozpalić ognisko i doświadczyć typowej szwedzkiej fiki (w tym wypadku będzie to przerwa na gorący napój i słodycze).
Mimo ocieplenia klimatu, dalej są na świecie miejsca, które zapewnią Ci niesamowite zimowe przeżycia!

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta