Image Alt
Blog

Dziewięć światów, czyli kilka słów o skandynawskiej mitologii

Ilekroć mowa o wierze, tylekroć słyszy się o sile nadprzyrodzonej, o bóstwie, któremu przypisuje się możliwość stwarzania wszystkich zjawisk i istot.

Zapewne każdy spotkał się lub zasłyszał o niezwykle barwnej mitologii greckiej lub rzymskiej. Chociaż obie prezentują obszerną historię pradziejów, nie są to jedyne zbiory mitów znane ludziom od wieków. Jakiż by był sens, gdyby wszystkie plemiona świata czciły tylko bóstwa pochodzące z wyobrażeń tych kręgów kulturowych?

  1. Jedna z najbogatszych mitologii
  2. Nordycki bóg burzy i piorunów
  3. Mity nordyckie w popkulturze

Skandynawska bogini płodności Gefion

Jedna z najbogatszych mitologii

Jedną z najbogatszych w świecie mitologii jest właśnie mitologia skandynawska, która bliska jest mitologii germańskiej (stanowi nawet jej odmianę), a ta z kolei pochodzi z mitologii indoeuropejskiej. Cechami charakterystycznymi mitologii skandynawskiej jest jej powolny proces powstawania i ciągła zmienność w obrębie poglądów na temat kultu bogów i bohaterów w różnych miejscach i okresach.

nordycki bóg burzy i piorunów

Bez wątpienia, w przeciwieństwie do biblijnej historii powstania świata, jednym z popularniejszych nordyckich bogów był Thor. Zapewne wielu kojarzy go z filmów Marvel’a, ale bohater ten wniósł znacznie więcej w tradycję skandynawską. Thor był nordyckim bogiem burzy i piorunów z dynastii Azów, przedstawiany jako rudowłosy i rudobrody, z młotem w ręku, obdarzony cechami, które prędzej odstraszyłyby, a niżeli przyciągnęły kogokolwiek. Thor był bogiem gwałtownym, żarłocznym i nieuprzejmym. Pomimo jednak tak negatywnych cech, uznawany był za boga przychylnego ludziom. To właśnie od imienia Thora wywodzi się nazwa czwartku (torsdag) i to nie tylko w krajach skandynawskich. Ciekawostką jest to, iż Anglicy czwartek utytułowali jako „dzień Thora”- Thursday.

Jedną z bardziej znanych nordyckich tradycji, stricte powiązanych z mitycznym bytem Thora, było wypicie pierwszego pucharu wina ku jego czci podczas biesiad czy też podczas nadawania imienia dziecku. Kropiono je wówczas wodą i robiono nad nim znak Thora, co było świadectwem uznania ojcostwa. Tajemnicą nie jest, że Thor sam posiadał potomków męskich z pierwszego małżeństwa.  

Mity nordyckie w popkulturze

Mity nordyckie do dziś fascynują i są stale obecne w światowej popkulturze. Bogowie skandynawscy są inspiracjami do tworzenia postaci komiksowych, filmowych czy literackich. Elfy, trolle i krasnoludy zamieszkujące daleką północ współtworzą baśniowe światy w wielu kasowych produkcjach. Nic dziwnego, że mroźny i chwilami mroczny krajobraz skandynawskich mgieł kojarzymy z plenerami pełnymi magii i wyjątkowości, a kultura współczesna chętnie korzysta z tego nastroju. Któż z nas bowiem nie marzył, żeby choć na chwilę dotknąć prawdziwej magii?

Mitologiczna postać zdolna do zmiany z foki w człowieka przez zrzucenie skóry
Wyrzeźbione postacie bogów Odyna i Thora w lesie w Frederikssund

Autor: Bartosz Paszkiewicz

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta