Image Alt
Blog
jak szwedzi obchodzą dzień dziecka?

Dzień Dziecka w Szwecji

1 czerwca obchodzimy w Polsce bardzo ważne święto dla wszystkich młodych obywateli, czyli Dzień Dziecka. W naszym kraju jest to znane święto, podczas którego wręcza się dzieciom prezenty, zabiera na wycieczki czy obdarowuje słodyczami. Jak wygląda ten czas w Szwecji? Czy szwedzkie dzieci, tak samo jak te w Polsce, dostają podarunki od dorosłych?

  1. Szwedzki dzień dziecka
  2. Jak wygląda życie dzieci w Szwecji?
  3. Wakacje szkolne w Szwecji

Szwedzki dzień dziecka

W Szwecji dzień dziecka przypada 20 listopada, a więc w jesiennej porze roku. W tym dniu obchodzi się w kraju rocznicę uchwalenia przez ONZ Deklaracji Praw Dziecka. Dla Szwedów jest to więc podwójna okazja do świętowania dnia wszystkich swoich młodych obywateli. Dzień ten nie jest jednak obchodzony tak samo jak u nas. Przede wszystkim, dzieci nie dostają okolicznościowych podarunków, a biorą udział w różnych wykładach dotyczących ich praw. Przyznam, że jest to bardzo ciekawy i niezwykle potrzebny zwyczaj.

Jak wygląda życie dzieci w Szwecji?

Dzieci w Szwecji bardzo chętnie uprawiają sport. Młodzież uczestniczy w zajęciach z piłki nożnej czy koszykowej. Fascynuje ich również jazda konna oraz sporty zimowe, np. łyżwiarstwo. W Szwecji, podobnie jak w Polsce, funkcjonują różne szkoły muzyczne, które w obu krajach cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Wakacje szkolne w Szwecji

W Szwecji wakacje odbywają się w nieco innym przedziale czasowym niż w Polsce. Wyczekiwana letnia przerwa rozpoczyna się w połowie czerwca i trwa do połowy sierpnia. Jednak, gdybyśmy podliczyli dni wolne od nauki, okazałoby się, że mamy ich niemal tyle samo, a to dlatego, że Szwedzi mają więcej dni wolnych w ciągu roku szkolnego. Więcej czasu dostają za to rodzice młodych obywateli kraju, bowiem przysługuje im więcej urlopu do wykorzystania na czas spędzony z dziećmi.

Dzieciństwo w Szwecji to czas beztroski, zabawy i spokoju. Państwo stwarza dzieciom wiele okazji do samorozwoju. Młody człowiek jest przez dorosłych traktowany z ogromnym szacunkiem i tolerancją, a jego zdanie ma duże znaczenie. Wiele innych krajów mogłoby czerpać przykład ze Szwecji.

Ha en underbar barndagen!
(Miłego dnia dziecka!)

Autor: Hanna Irzymska
Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta