Image Alt
Blog
ciekawostki o urodzinach w danii

Duńskie tradycje urodzinowe

Urodziny to niepowtarzalny dzień w życiu każdego z nas. Świętujemy je na różne sposoby, ale duńskie tradycje urodzinowe zasługują na szczególne wyróżnienie. O tym dlaczego, dowiecie się z naszego dzisiejszego wpisu.

  1. O co chodzi z tymi flagami?
  2. Dla każdego… coś słodkiego
  3. Duńskie tradycje cynamonowe
  4. Poznaj duńskie tradycje podczas podróży!

O co chodzi z tymi flagami?

Czapki, balony, serpentyny, to dość popularne ozdoby urodzinowe, co powiecie jednak na flagi narodowe? Duńczycy kochają swoją czerwono-białą flagę nazywaną Dannebrog do tego stopnia, że jest obecna w dniu ich urodzin. Przystraja się nimi dom, ciasto lub nawet biurko w pracy solenizanta. Proporczyki, girlandy czy mini flagi do dekoracji przekąsek dostaniemy w wielu sklepach i supermarketach. Nie należy mylić tej tradycji z fanatycznym patriotyzmem. Danneborg ma dla Duńczyków podwójne znaczenie, oprócz ich ojczyzny symbolizuje również czas świętowania

Dla każdego… coś słodkiego

Mówiąc o urodzinach, nie możemy zapomnieć o torcie! Ciasto, które jest bardzo popularne, zwłaszcza wśród najmłodszych to kagemand. To wypiek, który kształtem chłopca, lub dziewczynki ma reprezentować solenizanta. Jest najczęściej wykonane z ciasta duńskiego, lecz w zależności od regionu możemy spotkać również bazę z ciasta kakaowego czy też cynamonowego. Tortowego ludzika przyozdabia się lukrem, czekoladą, ulubionymi słodyczami i czasem również wyżej wymienionymi flagami. Zdmuchując świeczki, jeżeli któreś zostaną “pominięte”, mają symbolizować liczbę Waszych partnerów.

Warto wiedzieć, że w Danii nie powinniście oczekiwać od kogoś przygotowania Wam urodzinowego ciasta. Duńskie tradycje z reguły mówią, że obowiązkiem (dorosłego) solenizanta jest organizacja tortu lub zabranie gości na miasto (i opłacenie rachunku), niżeli na odwrót.

Duńskie tradycje cynamonowe

Podobnie jak w Polsce, najhuczniej obchodzi się okrągłe urodziny.

W mniejszych miejscowościach możemy natrafić nawet na informację o jubileuszu mieszkańca w lokalnej
gazecie.

Spacerując po przedmieściach Danii może zdarzyć się, że napotkamy ślady brązowego prochu na chodniku przy lampie. Nie znając duńskich tradycji, chyba nikt nie domyśliłby się, o co z tym chodzi. Mianowicie, gdy Duńczyk lub Dunka w dniu 25 urodzin pozostaje singlem zostaje “porwany” przez przyjaciół i przywiązany do najbliższego drzewa, słupa czy też lampy. Następnie obsypuje się go lub ją ogromną ilością cynamonu. Aby zabawa była bezpieczna, delikwent dostaje czasem gogle do ochrony oczu. Warto pamiętać, aby w przypadku obecności przy tego typu duńskiej tradycji unikać ognia — cynamon jest łatwopalny!

Mało tego, jeżeli taka osoba do dnia 30 urodzin nadal pozostaje w stanie wolnym, zostaje obsypana… pieprzem!

Choć źródło tego zwyczaju, nie jest do końca znane, mówi się, że może być związany z kupcami przypraw, którzy przebywając w podróży, nie mieli czasu na znalezienie życiowego partnera.


Poznaj duńskie tradycje podczas podróży!

Jak widać, duńskie tradycje urodzinowe potrafią być bardzo ciekawe. Warto dowiedzieć się również jak Duńczycy świętują inne uroczystości. Nie ma lepszego sposoby, aby się o tym dowiedzieć, niż wyruszyć prosto do serca tego wyjątkowego kraju — Kopenhagi. Przygotowaliśmy dla Was propozycje wycieczek na Halloween oraz świąteczne jarmarki, podczas których z pewnością nie będziecie się nudzić!


Halloween w Kopenhadze
Świąteczne jarmarki w Kopenhadze

Tillykke med fødselsdagen!

źródła:

https://videnskab.dk/sporg-videnskaben/hvorfor-fejrer-vi-fodselsdag

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta