Image Alt
Blog

Dlaczego Duńczycy to najszczęśliwszy naród świata?

Dania plasuje się w czołówce najszczęśliwszych krajów na świecie – i to od wielu już lat, zwykle zajmując w zestawieniach pierwszą, a wyjątkowo – drugą pozycję. Trwałe miejsce w rankingu wskazuje na istnienie silnych fundamentów, na bazie których powstało i utrzymuje się owo sławne już duńskie poczucie dobrostanu. Co powoduje, że Duńczycy są tak radośni i pełni życia, nieprzytłoczeni nadmiarem obowiązków i zdolni nieustannie odczuwać zadowolenie? Kluczem do sukcesu wydaje się być sposób kształtowania społecznych więzi – wzajemna przyjazność, ciepło i zaufanie, którym obdarowują się kolejne pokolenia. Niewątpliwie liczą się też wysokie płace, rozbudowane programy socjalne i opieka medyczna na wysokim poziomie oraz specyficzna filozofia życia mieszkańców wyrażana nieco tajemniczym określeniem hygge”. 

Dania jako najlepsze miejsce do życia?

Dania – niewielkie państwo w Skandynawii (Europa Północna), najmniejsze z państw nordyckich, region o niezbyt sprzyjającym, umiarkowanym klimacie to jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie. I choć średnie temperatury nie przekraczają tu 10°C, a lata nigdy nie bywają gorące, Duńczycy znajdują powody do tego, by czuć się dobrze oraz posiadają sprawdzone sposoby na nieustające czerpanie radości z życia. Ponad połowę dni w roku z duńskiego nieba leją się strugi deszczu, dni są krótkie, a aura bywa dość ponura. Potrzeba naprawdę sporo optymizmu i pozytywnego nastawienia do rzeczywistości, by spędzić ten czas, dobrze się bawiąc. Sposobem na pluchę jest dobry strój i porządne kalosze na zewnątrz, a w domu – ciepły posiłek i gorąca herbata, zapalone świece i przytulny koc. I co najważniejsze – mnóstwo uwagi i serdeczności poświęconej przyjaciołom i rodzinie. Duńczycy zdecydowanie stawiają na relacje i to wydaje się znacząco zwiększać komfort życia mieszkańców tego niewielkiego państewka nordyckiego. 

Enigmatyczne „hygge” – sposób na szczęście

Duński klucz do szczęścia wydaje się tkwić w niemal 200-letniej, narodowej koncepcji „hygge”. Tajemnicze słowo, którego według Duńczyków nie da się dosłownie przetłumaczyć na inne języki, w wolnym przekładzie znaczy tyle, co „przytulnie” bądź „bardziej miękko”. I tak też starają się żyć mieszkańcy niewielkiej skandynawskiej krainy – przytulnie, ciepło, przyjaźnie i w grupie. Istotą koncepcji jest poszukiwanie szczęścia w codzienności, uważność i skupianie się na tym, co tu i teraz, poszukiwanie małych przyjemności w imię rezygnacji z wielkich oczekiwań. Hygge to też sztuka tworzenia przyjaznej atmosfery i umiejętność bycia razem, wspólnego zajmowania się rzeczami oraz angażowania do grupowej pracy i wzajemnej pomocy wszystkich – starszych i młodszych. Jako że człowiek z natury jest istotą społeczną, bycie w grupie przyjaźnie nastawionych osób okazuje się najprostszą drogą do obniżenia poziomu lęku i poprawy komfortu życia, zwiększenia dobrostanu i podwyższenie psychiczno-emocjonalnej jakości egzystencji. To jeden z kluczowych powodów, dla których Duńczycy to najszczęśliwszy naród świata.  

Sekret szczęścia, który tkwi w wychowaniu

Psychologowie i terapeuci zwracają uwagę na ważny aspekt filozofii życia duńskiego narodu, który decyduje o wysokim poziomie szczęścia wśród mieszkańców – nie tylko w Danii, ale i większości społeczności skandynawskich. Mowa o pełnym zrozumienia i uwagi podejściu rodzicielskim i charakterystycznym stylu wychowywania dzieci. Należą do niego: wychowywanie w duchu swobodnej, radosnej zabawy, nastawienie na rozwój, szczerość, odpowiedzialność i autentyczność. Duńczycy traktują najmłodszych z równością, zaufaniem co do ich społecznych kompetencji, z empatią i z uważnością. Ma na to wpływ istotny element kultury duńskiej, który odrzuca zarówno rywalizację, jak i zdefiniowane kryteria sukcesu, podkreślając wagę pracy w zespole. Taki sposób traktowania najmłodszych i podejścia do dzieci powoduje, że młodzi Duńczycy wyrastają na odważnych, pewnych siebie i empatycznych dorosłych. Duża dawka poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego otrzymanego w dzieciństwie sprawia, że najszczęśliwszy naród świata w większości tworzą osoby o dużej odporności psychicznej i stabilne emocjonalnie. 

Kiedy nie trzeba troszczyć się o pieniądze

Choć „hygge” to nie to samo, co poziom życia, to nie ukrywajmy, że odpowiednio wysokie pensje znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Dania znajduje się w ścisłym top najbogatszych krajów Europy. Średnie zarobki miesięcznie w tym kraju sięgają 20 000 – 30 000 DKK brutto, czyli około 12–18 tys. zł. Nawet słabo płatna praca pozwala zatem na życie na bardzo przyzwoitym poziomie, a i o zatrudnienie nietrudno. Poziom bezrobocia w tym kraju jest niski, choć system zasiłków dla bezrobotnych – całkiem hojny. Dzięki wypłatom od państwa – w wysokości nawet 80 proc. poprzedniej pensji – bezrobotnemu bez obaw wystarczy na utrzymanie wypracowanego poziomu życia. Swobodnie starczy na mieszkanie, jedzenie, a całą uwagę można skupić na poszukiwaniu nowego zajęcia. Już z tego powodu Dania wydaje się najlepszym miejscem do życia na ziemi. Tam nie trzeba obawiać się utraty posady, a życie w strachu o niezapłacone rachunki nie istnieje. Co ciekawe, pomimo dostępnych długotrwale świadczeń bezrobotny Duńczyk długo nie chce pobierać zasiłku i średnio w trakcie jednego roku podejmuje zatrudnienie.  

Wysoka kultura pracy i zawodowe spełnienie

Rynek pracy w Danii jest bardzo liberalny, a prawie 30 proc. mieszkańców tego kraju co roku zmienia zatrudnienie w poszukiwaniu jeszcze bardziej zadowalającego zajęcia. Sprzyja temu łatwo dostępne wsparcie dla bezrobotnych, dzięki któremu zmiana pracy nie wiąże się z ryzykiem stałej utraty dochodu i obniżenia poziomu życia rodziny. To otwarte drzwi dla doskonalenia, rozwoju i ciągłego zwiększania kompetencji pracowników, a także sposób na palący problem wypalenia zawodowego, dotykający większość intensywnie rozwijających się gospodarek. Osoba, która samodzielnie znajduje dla siebie najbardziej optymalną i zadowalającą formę zajęcia, to nikt inny jak szczęśliwy, a co za tym idzie – wydajny pracownik. Najszczęśliwszy naród świata tworzy więc nie tylko w swoich domach, ale i w miejscach pracy dobrą, twórczą i sprzyjającą tworzeniu więzi atmosferę. Współpraca, wzajemna życzliwość, płaska struktura organizacyjna i wysokie kompetencje to codzienność duńskich miejsc pracy. W takim otoczeniu chce się pracować. Robi się to ze świadomością celu, znaczenia i wpływu na rzeczywistość. 

Doskonałe systemy opieki i społecznego wsparcia

Najszczęśliwszy kraj na świecie to państwo zamożne, z administracją, która otacza opieką obywateli, doskonale zorganizowanym systemem świadczeń społecznych i systemów pomocowych oraz świetnie finansowaną służbą zdrowia. Elastyczna polityka urlopów rodzicielskich, system odpłatności za przedszkola oparty na dochodach rodziców oraz silne promowanie równości płci powodują, że Dania systematycznie uznawana jest za najlepsze miejsce do życia dla kobiet. Ponadto w kraju niemal całkowicie bezpłatne są opieka zdrowotna i edukacja. Dzięki łatwej dostępności do szkół niemal 80 proc. dorosłych Duńczyków może się pochwalić wyższym wykształceniem, które jest gwarancją dobrej pozycji na rynku pracy. Rozbudowany system socjalny to efekt finansowania za pomocą środków pochodzących z wysokich podatków. Choć przy zwiększonych dochodach bywają naprawdę spore (do ponad 56 proc.), Duńczycy odpowiedzialnie odprowadzają podatki do wspólnej kasy, świadomi, że dzięki temu państwo posiadać będzie fundusze na stypendia naukowe czy służbę zdrowia. A to oznacza równe szanse dla wszystkich członków społeczności. 

Dania – najszczęśliwszy kraj na świecie         

Wygląda na to, że Duńczycy – najszczęśliwszy naród świata – mają w zasięgu wszystko, czego potrzeba, by czuć się w swoim kraju bezpiecznie, móc rozwijać i liczyć na wsparcie – sąsiadów, rodziny i państwa. Świetnie rozwinięte systemy pomocowe, dobrze zorganizowane nauczanie, wydajna służba zdrowia, a do tego całkiem czyste powietrze i dobrej jakości woda. Przy okazji Duńczycy pochwalić się mogą jednym z najlepszych czynników zrównoważenia życia zawodowego i rodzinnego – tydzień pracy trwa tam średnio 33 godziny, a po roku zatrudnienia można korzystać z 30-dniowych urlopów. Przy bardzo wysokich zarobkach i dobrej atmosferze w pracy to sytuacja wymarzona, a Dania słusznie może uchodzić za najlepsze miejsce do życia. Badacze wskazują też na cechy genetyczne, które predestynują ten naród do wzmożonego odczuwania szczęścia, a psychologowie zwracają uwagę na pełne pozytywizmu podejście do codziennych spraw, rozbudowane życie rodzinne i dobrze ukształtowane umiejętności współpracy oraz twórczego i wspierającego relacje spędzania czasu w grupie. 

Od szczęśliwych Duńczyków możemy uczyć się pozytywnego podejścia do życia