Image Alt
Blog
Zestaw narciarski, narty biegowe

Dla zdrowia, dla frajdy… sport w Szwecji

Wbrew pozorom Szwedzi nie spędzają całego swojego wolnego czasu na uprawianiu Hygge, piciu kawy i objadania się słodkimi bułkami. To bardzo aktywny naród z wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej. Rozgrzewka za nami? No to pora poznać sport w Szwecji.

  1. Od pieluchy aż po grób!
  2. Znani i uwielbiani
  3. Najpopularniejszy sport w Szwecji
  4. Aktywny wypoczynek

sport w Szwecji – Od pieluchy aż po grób!

Seniorzy w Szwecji

Mówi się, że motywacja do aktywności fizycznej bierze się u Szwedów jeszcze z zamierzchłych czasów. Z powodu małego zaludnienia na bardzo dużym i górzystym terenie, niegdyś Szwedzi chodzili całymi dniami, do sąsiedniej wioski, lasu, jezior. Surowszy, niżeli na południu europy klimat wymagał również szczególnej tężyzny do między innymi uprawy ziemi. Obecnie ruch i sport w Szwecji jest kwestią czystej przyjemności! Od najmłodszych lat dzieci spędzają z rodzicami czas na świeżym powietrzu, na wakacje jeżdżą na narty, a w szkołach do aktywności zachęcają liczne kluby i zawody sportowe. Warto wspomnieć, że bardzo duży nacisk w edukacji młodych Szwedów kładzie się na świadomość o zdrowiu. Dotyczy to nie tylko sportu, ale również prawidłowych wyborów żywieniowych. Nawet w niedużych gminach działają kluby i zrzeszenia, do których chętnie dołącza młodzież. A co z seniorami? Oni również nie usiedzą zbyt długo w jednym miejscu. Chętnie wybierają się na wędrówki, golfa lub baseny z przyjaciółmi.

Znani i uwielbiani sportowcy

Walory prozdrowotne nie są jedynym powodem zachęcającym Szwedów do aktywności fizycznej. Sport w Szwecji wiąże się również ze swego rodzaju kultem. Samo oglądanie rozgrywek sportowych jest jednym z ulubionych zajęć Szwedów i Szwedek. Status bożyszczy posiadają mistrzowie w swoich dziedzinach, których nazwiska z pewnością obiły się Wam o uszy:

-Zlatan Ibrahimovic, szwedzki piłkarz pochodzenia bośniackiego i chorwackiego, jeden z najlepszych strzelców.

-Björn Rune Borg, wybitny tenisista, zwycięzca 11 turniejów wielkoszlemowych oraz zdobywca Pucharu Davisa.
– Jan Ingemar Stenmark, narciarz alpejski, wielokrotny medalista mistrzostw świata oraz trzykrotny zdobywca Pucharu świata.

Wymieniać można długo, gdyż popularność sportu jest w tym kraju naprawdę duża! Które dziedziny cieszą się największym zainteresowaniem?

Najpopularniejszy sport w Szwecji

Pomimo, że ze Szwecją kojarzą się wyłącznie sporty zimowe, Szwedzi nie ograniczają się wyłącznie do nich. Jak w większości krajów europejskich, pod względem popularności króluje piłka nożna. Wśród czołówki spotkamy również unihokej, golf, hokej na lodzie, jazdę konną, czy też strzelectwo sportowe. Nie można nie wspomnieć jeszcze o narciarstwie biegowym. Nie trzeba udawać się w dalekie podróże, by móc oddać się tej rozrywce. Na terenie tego kraju znajdziemy wiele specjalnie przygotowanych torów do jazdy. Z narciarstwem biegowym wiąże się jedna z największych imprez sportowych w Szwecji, mianowicie – Bieg Wazów. Uczestnicy mają do pokonania trasę o długości aż 90 km! To najdłuższy i najstarszy tego typu bieg narciarski, gdyż w 2022 roku będzie obchodził swą setną rocznicę!

Aktywny wypoczynek


Na wzór Szwedów chcecie rozruszać kości i udać się na aktywny wypoczynek? Zaplanujcie weekendowy wypad i pokochajcie sport w Szwecji! Na naszej stronie znajdziecie wiele ciekawych propozycji rejsów, podczas których oprócz zwiedzania, czekają na Was najróżniejsze aktywności, między innymi:

– morsowanie,
– rowerowy rajd,
– zumba,
– geospacer.

Wybierzcie idealną propozycję dla siebie i zarezerwujcie bilet w naszym sklepie.

Źródła:

https://www.vasaloppet.se/

https://www.rf.se/

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta