Image Alt
Blog
Dziecko w podróży

Dania, Szwecja, Norwegia… czy potrzebny jest nam paszport?

Przed każdą podróżą turystyczną warto się dobrze do niej przygotować. Czego potrzebujemy, wybierając się do krajów skandynawskich? Jakie dokumenty należy mieć przy sobie?

  1. Wycieczka do Skandynawii – Paszport nie jest konieczny!
  2. Czy zwierzęta potrzebują paszportu?
  3. EKUZ – praktyczny dokument w podróży.
  4. Czy w krajach skandynawskich uznaje się polskie prawo jazdy?
  5. Płyniesz promem z pojazdem?

wycieczka do Skandynawii – paszport nie jest konieczny!


Terytorium Danii z wykluczeniem Grenlandii i Wysp Owczych, należy do strefy Schengen, co oznacza, że Polacy mogą swobodnie przekraczać granicę z dowodem osobistym lub paszportem. W ramach wyjazdu turystycznego możemy pozostać w Danii do 180 dni bez konieczności ubiegania się o wizę.

Jako państwo należące do Unii Europejskiej, Królestwo Szwecji również możemy odwiedzić z dowodem osobistym lub zamiennie z paszportem i pozostać w nim przez 3 w celach turystycznych.

Jak sytuacja wygląda w przypadku Norwegii, która nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej jak Dania i Szwecja? Pomimo tego i tu możemy swobodnie przekroczyć granice, posługując się dowodem osobistym. Królestwo Norwegii należy bowiem do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, przez co na jej terenie obowiązuje takie samo prawo do swobodnego przemieszczania się osób z państw obejmujących strefę Schengen.

Czy zwierzęta potrzebują paszportu?

Podróżując z czworonogiem do Szwecji, Danii oraz Norwegii musimy przygotować nie tylko siebie, ale również, naszego pupila! Oprócz niezbędnego dokumentu, czyli paszportu dla zwierząt, muszą posiadać spełniający normy ISO mikrochip. Przed udaniem się na wyprawę nie zapomnijmy sprawdzić, czy zwierzak posiada wszystkie wymagane na terytorium danego państwa szczepienia.

EKUZ – praktyczny dokument w podróży.

Planowanie podróży

Podróżując po państwach skandynawskich oraz innych należących do UE lub EFTA warto zawczasu wyrobić kartę EKUZ. Jej wyrobienie jest bezpłatne, a może się okazać niezwykle praktyczne. Karta uprawnia nas bowiem do nieodpłatnego korzystania z niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ramach publicznej opieki zdrowotnej w danym państwie! Wniosek można złożyć osobiście lub poprzez internet. Zajmuje to chwilę, jest bezpłatne, a pozwoli nam cieszyć się wyjazdem bez zmartwień!


Czy w krajach skandynawskich uznaje się polskie prawo jazdy?

Jak w każdym innym państwie należącym do EOG, możemy śmiało prowadzić, posiadając polskie prawo jazdy. Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana jeżeli chcemy w takim państwie się osiedlić na stałe, np. w przypadku Norwegii z czasem koniecznym będzie wymiana dokumentu na norweski odpowiednik.

Płyniesz promem z pojazdem?

O tym jak najlepiej dotrzeć do Skandynawii pisaliśmy tutaj, więc jeżeli zdecydowaliście się wyruszyć w trasę własnym autem, pamiętajmy, że podczas przeprawy, kierowca oprócz prawa jazdy, powinien posiadać dowód rejestracyjny oraz polisę ubezpieczeniową OC. Wszelkie istotne informacje dotyczące odprawy zawarte są na stronach przewoźnika. W przypadku wątpliwości warto zadzwonić na wskazany numer i zapytać o szczegóły.

źródła:

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/publikacje