Image Alt
Blog

Czy Islandia to Skandynawia?

Czy Islandia to Skandynawia? To pytanie zadaje sobie wielu Europejczyków. I nic dziwnego. Bo odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Wszystko zależy od tego, czy weźmiemy pod uwagę kontekst geograficzny, czy skupimy się na historycznych i kulturowych powiązaniach. 

Jakie państwa należą do Skandynawii?

Generalnie za Skandynawię uważa się region Północnej Europy, który obejmuje 3 kraje: Szwecję, Norwegię i Danię, mimo że z geograficznego punktu widzenia tylko dwa pierwsze znajdują się na Półwyspie Skandynawskim. Czasem mieszkańcy innych krajów europejskich, mówiąc o Skandynawii, wymieniają Islandię a nawet kraje niegermańskie, takie jak Finlandia czy Estonia. Dla mieszkańców krajów skandynawskich sprawa jest jednak oczywista. Skandynawia to wyłącznie Szwecja, Norwegia i Dania – państwa połączone ze sobą więzami historycznymi i kulturowymi. Co prawda na Półwyspie Skandynawskim znajduje się jeszcze kawałek Finlandii, ale jej do Skandynawii zaliczyć nie można. 

Dlaczego Dania?

Dania jest klasyfikowana jako kraj skandynawski z wielu powodów. Ogromne znaczenie mają tu więzy historyczne – w końcu w przeszłości szwedzka Scania należała do Danii. Ale współcześnie wynika to przede wszystkim z mocnych powiązań politycznych i ekonomicznych ze Szwecją i Norwegią. Współpraca pomiędzy tymi krajami odbywa się na wielu płaszczyznach – kulturalnej, gospodarczej i edukacyjnej. Przykładem takiej współpracy są niewątpliwie znane na całym świecie linie lotnicze SAS, które powstały w wyniku połączenia szwedzkich, norweskich i duńskich przewoźników. 

Co łączy kraje skandynawskie?

Kraje skandynawskie oprócz wspólnej historii i polityki łączy przede wszystkim wspólna kultura. I właśnie jeżeli chodzi o ten ostatni aspekt, pytanie, czy Islandia to Skandynawia wcale nie jest bezzasadne. Trudno się dziwić, że wiele osób łączy Islandię ze Skandynawią, ponieważ ta samotna wyspa jest mocno powiązana kulturalnie i historycznie z krajami skandynawskimi.

Wikingowie na Islandii

Historię Islandii oraz historię krajów skandynawskich poznajemy przede wszystkim z sag nordyckich. To staroskandynawskie dzieło epickie opowiada o legendarnych bohaterach i wybitnych rodach Wikingów oraz ich niezwykłych wyprawach. Jedną z takich odważnych ekspedycji była migracja na Islandię. Wyspa ta należy do najpóźniej zasiedlonych terenów Europy. Dopiero w IX wieku przybyli tu norwescy Wikingowie i celtyccy osadnicy. Pierwsza osada została założona w miejscu dzisiejszego Reykjaviku. Obecnie uważa się, że Islandczycy pod względem genetycznym są do tej pory najbliżej powiązani z Wikingami. Od tamtej pory mamy do czynienia z ogromnym wpływem krajów Skandynawii na rozwój wyspy. Islandia pełną niepodległość uzyskała dopiero w 1944 roku. Wcześniej znajdowała się pod panowaniem Norwegii, a później Danii. Miało to oczywiście ogromne znaczenie, jeśli chodzi o kształt polityczny i kulturę tego kraju.

Islandia – Skandynawia pod nordyckim krzyżem  

Historia w sposób istotny łączy Islandię ze Skandynawią. Norwegia, Szwecja, Dania i Islandia 

mają wspólną mitologię i posługują się językiem o tych samych korzeniach. Chodzi tu oczywiście o język północnogermański. Te powiązania wpłynęły również na dominację luteranizmu, który jest główną religią w tych wszystkich państwach. Na flagach Islandii i państw Skandynawskich widnieje charakterystyczny krzyż nordycki, a narodowa waluta w tych krajach nazywana jest koroną. 

Czy Islandia to Skandynawia?

Mimo że geograficznie Islandia nie należy do Skandynawii, to na pytanie, czy Islandia to Skandynawia, na wielu płaszczyznach możemy odpowiedzieć twierdząco. Powiązania są bardzo wyraźne. Islandia była długi czas pod rządami Danii i jej związki z tym krajem są najmocniejsze. Do teraz dzieci uczą się w szkołach języka duńskiego i część z nich decyduje się później na studia w Danii. Islandia również bardzo mocno współpracuje z krajami skandynawskimi w sferze politycznej i gospodarczej – importuje wiele produktów skandynawskich, przede wszystkim żywność i meble. 

Islandia, Skandynawia i Rada Nordycka

Islandia razem ze Szwecją, Norwegią, Danią i Finlandią należy również do krajów nordyckich, czyli krajów północy. Wszystkie te państwa są członkami Rady Nordyckiej, do której dołączyły również Grenlandia, Wyspy Owcze oraz Wyspy Alandzkie. Współpraca w ramach Rady dotyczy przede wszystkim gospodarki, kultury i nauki. Pomiędzy krajami nordyckimi zniesiono ograniczenia paszportowe i utworzono wspólny rynek pracy, co niewątpliwie przyczyniło się do rozwoju całego regionu. 

Zakup alkoholu w Islandii

Podobieństw między Islandią a Skandynawią jest bardzo dużo. Nawet stosunek do handlu alkoholem jest bardzo podobny do systemów wprowadzonych w Norwegii i Szwecji. W Islandii w normalnym supermarkecie nie można kupić napoju alkoholowego o zawartości alkoholu większej niż 2.25%. Wszystkie mocniejsze trunki sprzedawane są w zarządzanej przez państwo sieci sklepów. W całej Islandii istnieje około 50 placówek tego typu. 

Czy Islandczycy czują się Skandynawami?

Islandczycy z pewnością mają prawo czuć się Skandynawami. Pod względem kulturowym, politycznym i etnograficznym należą do Skandynawii. Wiele osób z zewnątrz przypisuje im cechy charakterystyczne dla mieszkańców krajów półwyspu. Mowa tu o opanowaniu, powściągliwości, spokojnym usposobieniu, rzetelności oraz zamiłowaniu do aktywnego stylu życia na łonie natury. A natura Islandii jest niezwykła i zapierająca dech w piersiach. Przepiękne krajobrazy, imponujące lodowce, niesamowite wodospady i czarne plaże czynią ten kraj niezwykle interesującym miejscem dla miłośników dzikiej przyrody.

Surowy klimat Islandii

Państwo Islandia leży na wyspie Islandia i kilku mniejszych wysepkach. Panuje tu niezwykle surowy klimat. Wybierając się na wakacje na Islandię, nie możesz zapomnieć o ciepłych ubraniach. W czerwcu, w najcieplejszym i najmniej deszczowym miesiącu, temperatura nie przekracza 15 st. C. Pogoda zmienia się nieustannie i w ciągu dnia może Cię naprawdę kilka razy zaskoczyć. Często wieją tu niezwykle porywiste wiatry. Powietrze Islandii jest niezwykle czyste, chociaż mroźne. Ale surowy klimat nie odstrasza turystów, którzy przybywają na Islandię przede wszystkim podziwiać dziką naturę wyspy, która zachwyca swoim pięknem i niezwykłym krajobrazem. Lodowce, wulkany i gejzery czynią z wyspy wyjątkowo atrakcyjny cel wielu wycieczek.

Białe noce w Islandii

Od maja do początku sierpnia występuje w Islandii zjawisko nazywane białymi nocami. Słońce widoczne jest wtedy przez całą dobę i przez 24 godziny jest zupełnie jasno, chociaż przez kilka godzin w nocy słońce może znajdować się bardzo nisko nad horyzontem, przynosząc lekki półmrok. 

Bezpiecznie jak w Islandii

Islandia jest dość słabo zaludniona. Ponad połowa wszystkich mieszkańców mieszka w stolicy i w pozostałych miejscowościach regionu stołecznego. Językiem urzędowym jest język islandzki, ale z powodzeniem można się porozumieć z tubylcami w języku angielskim. 

Islandia nie jest dużym krajem, a odległości pomiędzy poszczególnymi miastami są niewielkie.  Islandia to również bardzo liberalny i bezpieczny kraj, w którym niewiele jest biurokracji, tak uciążliwej dla większości mieszkańców Europy. Praktycznie nie ma tutaj przestępczości. Do największych zagrożeń na wyspie należą katastrofy naturalne, takie jak trzęsienie ziemi czy erupcja wulkanów. Islandia jest również najczystszym krajem w Europie. Nawet woda z kranu jest typową wodą źródlaną i idealnie nadaje się do picia. 

Co warto zobaczyć w Islandii?

W Islandii dziką przyrodę masz wszędzie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy odjechać kilka kilometrów od stolicy, a krajobraz zachwyci Cię swoją wyjątkowością. Jedną z najsłynniejszych atrakcji tego kraju jest Błękitna Laguna, która znajduje się na półwyspie Reykjanes. To geotermalne uzdrowisko, wyróżniające się mlecznoniebieską i wyjątkowo bogatą w drogocenne minerały wodą. Błękitna Laguna jest otoczona niezwykłą przyrodą. Wulkaniczny półwysep Reykjanes znany jest z fascynujących krajobrazów, a usytuowane wokół laguny pola lawy pokryte szarym mchem to widok zapierający dech w piersiach. 

Islandia – inspirująca kraina lodu i ognia

Na półwyspie Snaefellsnes możesz zobaczyć wyjątkowy lodowiec Snaefellsjökull, który uformował się wewnątrz krateru wulkanu. To właśnie tutaj Juliusz Verne umieścił zejście w głąb ziemi w swojej powieści „Podróż do wnętrza Ziemi”. Na półwyspie znajdziesz również górę Kirkjufell, w której bez trudu miłośnicy serialu „Gry o Tron” rozpoznają górę w kształcie grotu strzały z siódmego sezonu. Z kolei imponujący rozmiarem wodospad Skogafoss wystąpił w serialu „Wikingowie”. Na Islandii możesz zresztą zobaczyć wiele innych przepięknych wodospadów. Na szczególną uwagę zasługuje Dettifoss, który jest najpotężniejszym wodospadem w Europie.

Islandia – Skandynawia w mniejszej skali

Islandia to wyjątkowe miejsce na mapie Europy. Niezwykłe krajobrazy, surowy klimat i dzika przyroda łączą się tutaj ze specyficznym podejściem mieszkańców, którzy są prawdziwymi potomkami walecznych Wikingów. Zaszłości historyczne, a także wpływy kulturalne i gospodarcze Skandynawii są tu ogromne. Czy Islandia to Skandynawia? Geograficznie – nie, ale na pewno kulturowo do Skandynawii jej najbliżej.

Krajobraz Islandii to surowe krajobrazy i dzika przyroda.