Image Alt
Blog
Flagi Krajów Nordyckich

Czy Duńczyk zrozumie Fina? Czyli kraje nordyckie pod lupą.

Kraje nordyckie łączy wiele kwestii kulturowych i historycznych, jednakże nie należy brać ich jedną miarą. Czy mają oni wspólny język? Jakie są podobieństwa oraz różnice? Obalamy dziś popularne mity i tym samym zapraszamy na małą lekcję kultury nordyckiej z przymrużeniem oka! 😉

  1. Kraje nordyckie, czyli jakie?
  2. Wspólny język
  3. Nić porozumienia
  4. Kraje nordyckie doskonałym celem podróży

Kraje nordyckie, czyli jakie?

Na początek warto zacząć od nakreślenia różnicy między krajami nordyckimi a skandynawskimi. Choć większość osób nie zwróci na to szczególnej uwagi, przeciętny Jansson – potomek wikinga może poczuć się wielce urażony!

Tak więc podręcznikowo Skandynawia jest regionem północnej Europy, który geograficznie powinien obejmować kraje położone na półwyspie skandynawskim – czyli Szwecję i Norwegię. Jednak do pojęcia przypisuje się również Danię ze względu na ścisłe związki kulturowe i historyczne. Związane wspólnymi przodkami wikingami oraz Unią Kalmarską, przez spory okres historii posiadały tę samą władzę, walutę, a i teraz po uzyskaniu niezależności, mają wiele wspólnego.

Kraje nordyckie – w ich skład wliczamy: Danię, Norwegię, Szwecję, Finlandię, Islandię, a także Wyspy Owcze, Wyspy Alandzkie oraz Grenlandię. One również są powiązane wspólnymi przodkami, historią, kulturą, ale również obecnie, istotnymi relacjami gospodarczymi.

Wspólny język

W teorii, choć poszczególne języki różnią się od siebie, swobodna rozmowa jest możliwa. Języki nordyckie należą do grupy języków północnogermańskim, tak więc posiadają wspólny trzon. Wśród ich użytkowników często w żartobliwy sposób zaznacza się różnice:

Duńczycy, ze względu na bardzo gardłową wymową są obiektem żartów mieszkańców pozostałych krajów. Najczęściej można spotkać się z określeniem Duńczyka, jakoby ten miał gorącego ziemniaka w gardle.

Islandczycy, jako odizolowany lud wyspiarski, zachował najwięcej z języka staronordyckiego, ponoć są w stanie bez większych problemów odczytywać runy zapisane tysiąc lat temu.

Szwedzki oraz norweski język posiadają podobną fonologię, uchodzą za bardzo melodyjne i śpiewne.

Fiński… cóż nie należy do grupy języków nordyckich, ani germańskich, a bliżej niż do duńskiego jest mu do języka węgierskiego. Czy więc można się dogadać z Finem? Pod warunkiem, że mówi po szwedzku, który jest drugim oficjalnym językiem w tym kraju.

Nić porozumienia


Ponieważ poznaliśmy już różnice, pora poznać rzeczy, które łączą kraje nordyckie. Do takich sfer należą bezsprzecznie sporty zimowe, znany już z poprzednich artykułów friluftsliv, miłość do natury, a także wypraw na ryby. Ważnym aspektem jest również fascynacja kawą (to w tych krajach pija się jej najwięcej!), mocniejszymi trunkami oraz ukochaną Eurowizją. Chociaż podczas meczu hokeja Szwed z Finem mogą się wydawać najgorszymi wrogami, w rezultacie stosunki między mieszkańcami krajów nordyckich są bardzo dobre. 

Kraje nordyckie doskonałym celem podróży

Aby jeszcze bardziej zagłębić się w tematykę kultury nordyckiej, warto osobiście odwiedzić te kraje. Możemy znacznie ułatwić taką podróż dzięki atrakcyjnym ofertom podróży Unity Line:

Wyprawa kamperem – pozwala zyskać niezależność i zwiedzić wiele krajów naraz bez konieczności poszukiwania noclegu w hotelach, a w dodatku nadal możecie skorzystać z promocji na przeprawy promowe z pojazdem typu kamper lub przyczepą.

Aktywny wypoczynek – przygotowaliśmy liczne propozycje rejsów do Szwecji, które łączą poznawanie piękna tego kraju wraz z aktywnością fizyczną!

Na własną rękę – masz własny pomysł na zwiedzanie? Przeczytaj, jak w prosty sposób możesz dostać się do celu swojej podróży!

źródło: https://snl.no/skandinavisme


#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta