Image Alt
Blog
Portowa dzielnica Kopenhagi

Czego zazdrościmy Kopenhadze?

Miasto nowoczesne, lecz z długą historią, pełne zielonych innowacji, ale i tradycji, dobre do spokojnego życia, a zarazem pełne rozrywek. Mowa o stolicy Danii, czyli oczywiście o Kopenhadze! Na łamach brytyjskiego Monocycle właśnie ona została wybrana najlepszym miastem do życia. Dziś sprawdzimy, czego można pozazdrościć jej mieszkańcom.

  1. Jak tu się żyje?
  2. “Zielona” Kopenhaga
  3. Śladami historii
  4. Odwiedź Kopenhagę

Jak tu się żyje?


Nie jest tajemnicą, że kraje nordyckie cieszą się opinią miejsc dobrych do życia. Nie jest inaczej w przypadku Danii, a zwłaszcza jej stolicy. Według tradingeconomics.com, na liście krajów o najwyższym wskaźniku PKB per capita, Dania uplasowała się na 5 pozycji w Europie (dane na 12.2020 r.). Nie dziwi więc fakt, że jest to kraj często wybierany jako cel imigracji. To sprawia, że w Kopenhadze znajdziemy wpływy kultur z różnych zakątków świata.

Pozazdrościć Kopenhadze można też prężnie działających biznesów. W mieście swoje siedziby mają znane na całym świecie spółki takie jak Carlsberg, A.P. Møller-Mærsk, Novo Nordisk, Carlsberg czy Novozymes. W Unii Europejskiej to właśnie Dania posiada najlepszy wskaźnik wolności gospodarczej, co zachęca Duńczyków do zakładania własnych firm.
Chociaż ceny w porównaniu do polskich są stosunkowe wysokie, zarobki nadal uchodzą za atrakcyjne. Zaś studenci mogą liczyć na finansową pomoc podczas okresu nauki. Wielu z nich otrzymuje granty socjalne w wysokości nawet ponad 6 tys. koron miesięcznie.

“Zielona” Kopenhaga

Kopenhaga wśród innych europejskich miast wyróżnia się wysokim zaangażowaniem we wprowadzanie innowacyjnych “zielonych” rozwiązań. Stale modernizuje się infrastrukturę, aby dostosować ją do przyjaznych środowisku środków transportu. Z tego powodu znajdziemy tu liczne stacje ładowania pojazdów elektrycznych, bardzo dobrze skomunikowane ścieżki oraz mosty rowerowe. Rowerzyści mogą także korzystać z bezpłatnych miejskich stacji drobnych napraw. Jak podaje strona visitcopenhagen.com, niemal co druga osoba dojeżdżająca do pracy wybiera właśnie rower.

Taki stan rzeczy wraz z przestawieniem się w dużej mierze na energię odnawialną, sprawił, że zaledwie w ciągu dekady Kopenhaga znacząco zredukowała emisję dwutlenku węgla.
Wszystkie te działania przyczyniły się do zdobycia przez Kopenhagę, miana Zielonej Stolicy Europy w 2014 roku. Lecz nie jest to jedyny tytuł, który pragnie zdobyć to duńskie miasto. Zbliżamy się do deklarowanego przez Duńczyków 2025 roku, w którym to Kopenhaga ma stać się pierwszą światową stolicą wolną od śladu węglowego.

Śladami historii

Pierwsze ślady wskazujące na zamieszkanie tego terenu pochodzą już z epoki kamiennej. Oficjalnie Kopenhaga została założona w 1167 roku. To sprawia, że Kopenhaga, miasto wyjątkowo nowoczesne, posiada również bardzo wiele historycznych zabytków. Można do mich zaliczyć między innymi zamki i pałace: Christiansborg, Rosenborg, Kastellet oraz zamieszkany przez rodzinę królewską Amalienborg.

Oprócz nich znajduje się tu także najstarszy park rozrywki na świecie, o którym pisaliśmy we wcześniejszym wpisie.

Odwiedź Kopenhagę

Poziom życia, wyjątkowa historia, zabytki czy eko-innowacje – Kopenhaga ma się czym szczycić. Warto odwiedzić to miasto, aby na własną rękę odkryć jej wyjątkowość. W naszym sklepie czekają na Was najróżniejsze propozycje wycieczek do Kopenhagi i nie tylko! Zachęcamy do zapoznania się z ofertą:

https://sklep.skandynawskiepodroze.pl/location/kopenhaga/


źródło:

https://pl.tradingeconomics.com/country-list/gdp-per-capita?continent=europehttps://www.eurodesk.pl/mobilnosc/eurostudia/studia-w-danii
https://www.visitcopenhagen.com/biking
https://dariuszstasik.com/5-opinii-o-smart-kopenhadze/

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta