Image Alt
Blog
Co kupić w Norwegii

Co przywieźć z Norwegii?

Wybierając się na urlop myślimy nie tylko o tym co zwiedzimy, lecz również co przywieziemy znajomym i rodzinie. Jakie pamiątki są warte swojej ceny, a które niekoniecznie? Przybliżmy sobie towary warte uwagi i zakupu w krainie fiordów – Norwegii.

 1. Pyszności z Norwegii
 2. Praktyczne upominki

Pyszności z Norwegii

Choć nie kojarzy nam się z wybitną kuchnią, Norwegia skrywa wiele pysznych i bezsprzecznie wyjątkowych produktów spożywczych. Pomimo że żyje tu niewiele osób regiony są dość zróżnicowane i każdy może uraczyć nas swoim specjałem.

 • W praktycznie każdej części Norwegii znajdziemy słynny Brunost – dosłownie tłumacząc, brązowy ser o charakterystycznym smaku i konsystencji. Występuje w różnych wariantach (można jego odmianę spotkać nawet w tubkach), lecz za ten oryginalny uważa się ser z mleka koziego. Swą wyjątkowość zawdzięcza miękkiej, plastycznej formie oraz słodkawemu, karmelowemu smakowi.
 • Mięso renifera to przykład produktu, którego ze świecą szukać w polskich marketach, a który jest dość powszechny w Norwegii. Najlepiej wybrać kawałki mięsa pakowane próżniowo lub w formie wyrobów takich jak kabanosy oraz suszone kawałki renifera.
 • Prawdziwym symbolem norweskich Lofotów jest dorsz, który na wiosnę w okresie połowów wywieszany jest i suszony przez wiatr na charakterystycznych stelażach. Suszona ryba to z pewnością nietypowy podarunek, lecz z pewnością intrygujący i łatwiejszy do transportu niżeli jego świeża forma.
 • Od 1889 roku Norwegię w czekoladę zaopatruje firma Freia i trzeba to przyznać, robi to całkiem dobrze. Wyroby tej marki są w tym kraju kultowe i przy okazji doskonałe w smaku, dlatego będą świetną pamiątką z podróży. W Oslo można odwiedzić fabrykę Freia i w ramach zwiedzania wykonać własną tabliczkę!
 • W krainie fiordów mieszka wiele imigrantów, a wraz z ich przybyciem, w Norwegii pojawiły się kuchnie z różnych stron świata. Choć może wydawać się to dziwne, to może być to dobre miejsce, aby zaopatrzyć się w orientalne przyprawy i inne specjały.

Praktyczne upominki z Norwegii

Jak pewnie wiecie, najpopularniejszymi motywami pamiątek są trolle i wikingowie. Nie każdy jednak doceni podarunek w postaci figurki, czy też magnesu (chociaż z pewnością znacie zapalonego kolekcjonera), dla takich osób warto kupić coś praktycznego.

 • Sprzęt oraz odzież sportowa, trekkingowa czy też narciarska z Norwegii wyróżnia się wyjątkową jakością i wytrzymałością. Nie będzie to tani upominek, lecz niezwykle praktyczny i posłuży obdarowanej osobie przez lata.
  
 • Zostając w temacie tekstyliów, każdego zmarzlucha ucieszy wełniany sweter z norweskim motywem.
  
 • Podczas festiwali, można zakupić pamiątki w postaci zbroi lub broni rodem z epoki wikingów. Co w tym praktycznego? Otóż może natkniecie się na róg do piwa, który nie tylko imponująco wygląda, lecz również posłuży do kosztowania trunków!
  
 • Norwedzy są niezwykle dumni ze swojego przełomowego wynalazku Ostehøvelen, czyli… łopatki do sera! Tak to właśnie ten kraj dał nam możliwość prostego i wygodnego wycinania cienkich plasterków sera. Nie będzie problemem znalezienie jej w sklepie, a obdarowana osoba z pewnością skorzysta z podarunku.

Lista zakupów zrobiona? Pamiętajcie, aby zostawić więcej miejsca na pamiątki w bagażu podręcznym lub dla pewności wybrać się do Skandynawii autem za pomocą przeprawy promowej.

Źródło: https://snl.no/brunost

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta