Image Alt
Blog

Być studentem w Szwecji

Skandynawia od lat cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów. Surowy krajobraz i serdeczność mieszkańców kusi nie tylko Europejczyków, ale i przybyszów z całego świata. Czy jest jeszcze coś, co przyciąga – zwłaszcza młodych ludzi – ku Północy? Jest to zdecydowanie edukacja.

Jak wyglądają studia w Szwecji? Nauka na tym poziomie składa się ze studiów pierwszego i drugiego stopnia. Na początku jest to więc dwuletnia nauka zakończona egzaminem, którego pozytywny rezultat daje prawo do kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia. Możliwa jest także trzyletnia edukacja, po której uzyskuje się tytuł równorzędny polskiemu licencjatowi – tzw. kandidatexamen.

  1. Koszty studenckiego życia
  2. Dla każdego coś miłego
  3. Uniwersytet w Sztokholmie
  4. Uniwersytet w Lund
  5. Same zalety

Koszty studenckiego życia

W Szwecji, pomimo braku opłaty za czesne, studia nie są darmowe. Miesięczne koszty zakwaterowania, transportu, wyżywienia czy pomocy naukowych dla szwedzkiego żaka sięgają niekiedy 8500 SEK miesięcznie, co w przeliczeniu na polską walutę wiąże się z obciążeniem domowego budżetu kilkoma tysiącami złotych. Podobnie jak polscy studenci, także ci ze Szwecji jako najczęstsze miejsce zakwaterowania wybierają akademik, co też wiąże się ze sporym wydatkiem, ale i na pewno fantastyczną przygodą przed rozpoczęciem dorosłego życia. Warto także wspomnieć, że na studenta czekają różnorodne zniżki i stypendia.

Dla każdego coś miłego

Wielu studentów wstępujących na szwedzkie uniwersytety stara się o wsparcie finansowe. Polacy – jako obywatele Unii Europejskiej – także mogą otrzymać stypendium. Są również zasiłki, które przyznawane są tym, którzy potrzebują materialnej pomocy. Studenci z UE mogą korzystać także z dogodnych kredytów.

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby próbować swoich sił na zagranicznych uczelniach. Te, które czekają w Szwecji, kuszą zwłaszcza zwolenników przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Od lat najpopularniejszymi kierunkami są tam bowiem: matematyka, robotyka, fizyka biologia oraz fizjologia zwierząt i roślin. Wśród najlepszych uniwersytetów warto wymienić: Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie (KTH Royal Institute of Technology), Uniwersytet w Lund, Uniwersytet w Uppsala i Uniwersytet w Sztokholmie.

Uniwersytet w Sztokholmie

Uniwersytet założony został w 1878 roku. Jest to jeden z najstarszych oraz największych uniwersytetów w całym kraju. Uniwersytet oferuje naukę na 80 kierunkach, a studenci uczą się na czterech wydziałach, takich jak: prawo, nauki humanistyczne, nauki przyrodnicze oraz nauki społeczne. Wszystkie zajęcia prowadzi się tam w języku angielskim.

Uniwersytet w Lund

Uniwersytet w Lund, tak samo jak Uniwersytet w Sztokholmie, należy do jednych z najstarszych w Szwecji. Zaczął funkcjonować w 1666 roku, a dziś prowadzi działalność edukacyjną i badawczą na szeroką skalę. Można tu studiować zarządzanie i ekonomię, inżynierię i technologię, prawo medyczne, muzykę i teatr, nauki ścisłe i społeczne oraz wiele innych, ciekawych kierunków. Co równie istotne – uczelnia realizuje aż 275 programów nauczania, z czego 139 odbywa się w języku angielskim.

Same zalety

Szwecja to kraj niezwykle otwarty i tolerancyjny, stawiający na młodość i drzemiący w niej potencjał twórczy. Nic zatem dziwnego, że studenci chętnie wybierają uniwersytety właśnie w tej części Europy. Chwalą oni miłą atmosferę, zawierane relacje koleżeńskie, udział w interaktywnych i dopasowanych do potrzeb zajęć, bezpłatne kursy języka szwedzkiego oraz łączenie teorii z praktyką na każdym etapie studiowania.

Wybór studiów w Szwecji może więc okazać się strzałem w dziesiątkę!

Autor: Kamila Grabowska, Nadia Ptak

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta