Image Alt
Blog
fjellop

Biegi górskie — sport po skandynawsku

Biegi górskie są kwintesencją idealnej skandynawskiej aktywności. Wymagają dobrej kondycji i sporej wytrzymałości, ale sport ten uprawia się na świeżym powietrzu, podziwiając jednocześnie wspaniałą górską naturę, co rekompensuje wysiłek włożony w bieg. Włóżcie wygodne obuwie, bowiem dziś ruszamy do świata górskich biegów.

1. Gdy jogging nie wystarczy

2. Biegi górskie — jak zacząć?

3. Szwedzki Kullamannen 

4. Spróbujcie sami biegów górskich!

Gdy jogging nie wystarczy

Gdy samo bieganie po domowej okolicy nudzi, a przechadzki po górach nie wystarczą, można połączyć obie aktywności i spróbować biegów górskich. Choć amatorów nigdy nie brakowało, szczególne zainteresowanie tą aktywnością zaczęło być widoczne całkiem niedawno. Pomimo to w bardzo krótkim czasie skradła ona serca skandynawskich biegaczy. Trudno się dziwić, gdyż znajdują się tam jedne z najpiękniejszych gór na całym świecie.

Prawdziwym fenomenem jest popularność wszelkich organizowanych wyścigów, na które bilety wyprzedają się na długo przed startem. Różnorodność tras tych wydarzeń pozwala dostosować stopień trudności do własnych możliwości i obecnej kondycji organizmu, dzięki czemu każdy znajdzie idealną propozycję dla siebie.

Biegi górskie — jak zacząć?

Początek naszej przygody z bieganiem górskim zależy od naszej kondycji. Jeżeli jesteśmy zaawansowanymi biegaczami po płaskim podłożu, będzie nam łatwiej niż nowicjuszom. Początkujący biegacze powinni stopniowo zwiększać intensywność treningów np. za pomocą marszobiegu po górach lub dłuższych biegów po płaskim terenie. Jeśli nie masz pewności, jaki dystans możesz pokonać i ciężko oszacować Ci Twoje siły, wybierz trasę, z której łatwo powrócisz. Nie martw się jeżeli na początku nie uda Ci się przebiec zamierzonego dystansu, z czasem osiągniesz swój cel.

Kolejnym ważnym aspektem jest przestudiowanie mapy. Najlepiej mieć ze sobą zaplanowaną trasę biegu zarówno w formie elektronicznej, na telefonie, jak i papierowej. Sprawdźcie również pogodę, przy trudnych warunkach atmosferycznych należy zadbać o nieprzemakalną odzież oraz buty o solidnej, antypoślizgowej podeszwie.

Wiele osób może potraktować biegi górskie jak doskonały sposób na zgubienie zbędnych kilogramów — i słusznie. Jednak przed samym biegiem obowiązkowo należy zjeść solidny posiłek, najlepiej lekkostrawny z dużą ilością węglowodanów.

Szwedzki Kullamannen

Jednym ze słynniejszych biegów górskich jest szwedzki Kullamannen. Każdego roku w maju organizowany jest na terenie południowego regionu Skania. Wydarzenie przyciąga setki miłośników tej aktywności.

Trasa prowadzi przez półwysep Kullaberg, rozpoczynając się w miejscowości o tej samej nazwie. Ścieżka biegu jest bardzo widowiskowa, ponieważ krajobraz lokalnych wzgórz przeplata się z malowniczym wybrzeżem.

Pomimo że na półwyspie nie ma prawdziwych łańcuchów górskich, przyjazny klimat i zróżnicowany teren zapewniają idealne warunki do przeprowadzenia zawodów.

Spróbujcie sami biegów górskich!

Chcecie się zmierzyć z górzystym wyzwaniem w Skandynawii? Koniecznie odwiedźcie szwedzką Skanię w maju, lub sprawdźcie norweski kalendarz innych imprez biegowych: https://www.myraceland.com/pl/terminy-biegow/norwegia/

W naszym sklepie internetowym również możecie znaleźć propozycje aktywnych wycieczek do Szwecji, koniecznie sprawdźcie bieżące oferty.

źródło:
https://www.biegigorskie.pl/news/kullamannen-%E2%80%93-bieg-dla-koneserow-mocnych%C2%A0wrazen/

https://norskfjellfestival.no/emelie-forsberg-sine-tips-for-et-vellykket-fjellop/

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta