Image Alt
Blog

Bezpieczna podróż do Szwecji

Od 21 stycznia 2022 r. szwedzkie władze zmieniły zasady dotyczące wjazdu do kraju. Czy obecnie trwająca sytuacja epidemiologiczna wyklucza podróż do Szwecji? Jakie warunki należy spełnić, aby bezproblemowo udać się do tego kraju? Przyjrzyjmy się najnowszym zmianom w dzisiejszym wpisie.

  1. Szwedzki sposób przykładem dla innych
  2. Zmiany w zakazie wjazdu
  3. Bezpiecznie w Szwecji

Szwedzki sposób przykładem dla innych

W 2020 roku podczas wprowadzania pierwszych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, bez wątpienia Szwecja wyróżniała się na tle innych europejskich państw. Podczas gdy inne kraje postawiły na restrykcyjne zakazy, Szwedzi mogli nadal cieszyć się funkcjonującymi placówkami edukacyjnymi czy lokalami gastronomicznymi. Łagodne podejście i umożliwienie gospodarce działania w jak największym stopniu zainspirowało takie kraje jak Izrael do wprowadzenia podobnego modelu.

Zmiany w zakazie wjazdu

Pomimo początkowo łagodnego podejścia wzrost zachorowań sprawił, że Szwecja wprowadziła nowe zasady dotyczące bezpieczeństwa jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Jednak najnowsze aktualizacje funkcjonujące od 21 stycznia umożliwiają bezproblemowe podróżowanie do Szwecji osobom z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Andory, Monako San Marino, Szwajcarii lub Watykanu pod warunkiem okazania jednego z następujących dokumentów:

– zaświadczenie o pełnym szczepieniu COVID-19
– zaświadczenie o negatywnym teście COVID-19
– zaświadczenie o przebytym zakażeniu COVID-19.

W przypadku wykonania testu na obecność COVID-19 limit czasu ważności testu został wydłużony do 72 godzin.

Certyfikat świadczący o pełnym zaszczepieniu jest uznawany po 14 dniach od przyjęcia ostatniej dawki. Warto pamiętać, że aby świadectwo było uznane, musi zostać wydane w języku szwedzkim, duńskim, norweskim, angielskim lub francuskim. Zaświadczenie o przebytym zakażeniu zostanie uznane za odpowiednik unijnego certyfikatu jeżeli zostanie wydane w wyżej wymienionych językach. Jest uznawane nie wcześniej niż 11 dni od daty pozytywnego wyniku testu COVID-19 i pozostaje ważny przez 180 dni.

Bezpieczna podróż do Szwecji

Jeżeli spełniamy jeden z powyższych warunków, możemy bezpiecznie wybrać się w podróż do Szwecji. Nadal możemy korzystać z oferty gastronomii, zwiedzać ciekawe zakątki tego kraju czy cieszyć się wydarzeniami kulturowymi i sportowymi. W przypadku niestandardowych przypadków warto sprawdzić stronę szwedzkiej policji, gdzie znajdziemy listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.  


Źródła:

https://polisen.se/en/the-swedish-police/the-coronavirus-and-the-swedish-police/travel-to-and-from-sweden/

https://visitsweden.com/about-sweden/information-for-travellers-corona-virus/

https://wiadomosci.wp.pl/radykalna-zmiana-w-szwecji-juz-nie-bedzie-miekkiej-gry-6722864868039520a

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta