Image Alt
Blog

Bergen — „za siedmioma górami…”

Bergen to drugie pod względem wielkości miasto w Norwegii. Usytuowane jest na zachodzie kraju i oddzielone od innych miejscowości siedmioma wysokimi górami. Wiele dzieł literackich skierowanych do dzieci rozpoczyna się słowami „za siedmioma górami, za siedmioma lasami…”, kto wie, być może właśnie to miasto było inspiracją dla autorów 😉

  1. Historia i położenie
  2. Atrakcje Bergen
  3. Pogoda
  4. Rekordy pogodowe

Historia i położenie

Bergen zostało założone w 1070 roku przez Olafa III i przez wiele lat było formalną stolicą kraju. Położone jest nad Beffen, zatoką Morza Północnego, dzięki czemu stanowi centrum komunikacyjne Norwegii. Jest połączone ze stolicą tunelem, ponadto posiada międzynarodowe lotnisko, czynny port rybacki, handlowy i pasażerski.

Ze względu na malowniczą lokalizację — między górami a morzem, wieczory w Bergen gwarantują niepowtarzalny widok, co jest zasługą kolorowych świateł na górskich zboczach.

Atrakcje Bergen

Bryggen, drewniana starówka, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, składa się z 62 budynków i długich labiryntów wąskich uliczek, po których można spacerować w nieskończoność. Znajduje się tutaj znany na całym świecie targ rybny Fisketorget, czynny od 1276 roku. Można tam zakupić świeże ryby i inne morskie dobrodziejstwa, takie jak krewetki, kraby czy homary. W tym samym miejscu znajdują się też wyroby oferowane przez lokalnych rolników, poczynając od serów, na tradycyjnych wypiekach kończąc.

Nowoczesna kolej linowa, która prowadzi na sam szczyt góry Fløyen, położony na wysokości 320 m n.p.m., rozpoczyna swoją trasę w samym centrum miasta. Ze szczytu można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na całe Bergen.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej z siedmiu gór — Ulriken, na którą również można wjechać koleją linową, a do jej podnóża prowadzi wesoły, kolorowy autobus turystyczny. Do celu można również dotrzeć bardzo malowniczą pieszą trasą widokową.

Pogoda

Deszcz w Bergen pada przez ponad 200 dni w roku, stąd przydomek „deszczowe miasto”. Czy niechlubny? Nie do końca. Mieszkańcy miasta na stałe są wyposażeni w kolorowe, gumowe buty i wodoodporne płaszcze, tym samym dopełniając wielobarwny krajobraz bergeńskich budynków. Na ulicach można usłyszeć słynne norweskie przysłowie „Nie ma złej pogody, jest tylko źle dopasowane ubranie”, a każdy słoneczny dzień się tutaj celebruje, wykorzystując możliwość złapania tak rzadkich w tym miejscu promieni słonecznych.

Rekordy pogodowe

21 stycznia 2007 roku zanotowano aż 84 dni opadów deszczu z rzędu. Poprzedni rekord został odnotowany w 1975 roku, a było nim bez przerwy 59 deszczowych dni.

Bez wątpienia warto obrać ten niecodzienny kierunek i zobaczyć na własne oczy miejsce pełne kontrastów, nawet jeżeli wymaga to spakowania dodatkowego bagażu w postaci parasola.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta