Image Alt
Blog

Alkohol w Skandynawii — co piją Szwedzi, Norwedzy czy Duńczycy?

Powszechnie uważa się, że potomkowie Wikingów piją dużo wysokoprocentowego alkoholu. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy Norwedzy lubią te same alkohole co Duńczycy? I jaka jest najlepsza szwedzka wódka?

Jak piją Szwedzi?

Impreza w Szwecji rzeczywiście często jest uważana za udaną, jeżeli poleje się na niej dużo alkoholu, co najczęściej skutkuje na drugi dzień dość mocnym kacem. Jednak średnie zużycie alkoholu na mieszkańca jest dużo mniejsze w Szwecji niż na przykład w Niemczech. Dlaczego tak jest? Ponieważ Szwedzi generalnie nie piją w ciągu tygodnia, podczas gdy nasi zachodni sąsiedzi lubią sięgnąć po jedną lub dwie butelki piwa dziennie. 

Ceny alkoholu w Szwecji

Ceny alkoholu w Szwecji są bardzo wysokie. Za whisky lub wódkę zapłacisz dwukrotnie więcej niż w Polsce. Alkohol podlega w Szwecji specjalnemu opodatkowaniu, a państwo posiada pełną kontrolę nad jego sprzedażą. Państwowe sklepy Systembolaget to w zasadzie jedyne miejsce, gdzie możesz kupić wysokoprocentowy trunek, czyli ten zawierający powyżej 3,5% alkoholu. Do niedawna również produkcja i magazynowanie alkoholu było całkowicie w rękach państwa, co jednak zostało nieco złagodzone po wejściu do Unii Europejskiej.  

Systembolaget w Szwecji

W Szwecji nie ma zbyt dużej liczby sklepów z alkoholem. W samym Sztokholmie jest ich zaledwie 25. Sklepy te pozbawione są jakichkolwiek zachęcających do wejścia szyldów. Nie znajdziesz w nich również reklam produktów i promocji. Sprzedawca nie będzie Ci polecać żadnych wysokoprocentowych trunków, jedynie produkty bezalkoholowe. Nie ma tu też lodówek, bo schłodzony alkohol mógłby zachęcać do natychmiastowej konsumpcji.

Alkohol własnej produkcji

Można się domyśleć, że taka restrykcyjna polityka państwa sprzyja próbom oszukania systemu. Szczególnie na terenach wiejskich destyluje się własny alkohol. Czasem można go również kupić, ale od kogo i gdzie, dowiesz się dopiero w momencie, kiedy zdobędziesz zaufanie społeczności. Trzeba być ostrożnym, bo kary za produkcję, ale również za kupno nielegalnego alkoholu, są w Szwecji bardzo wysokie. Dlatego jeśli zostałeś zaproszony na przyjęcie do szwedzkiego domu, lepiej nie pytaj o markę wódki, którą zostaniesz poczęstowany.

Przemyt alkoholu do Szwecji

Nie tylko nielegalne gorzelnie próbują obejść system. Wielu Szwedów wyjeżdża do Niemiec lub Polski, żeby kupić o wiele tańszy alkohol i przywozi go w większych ilościach w celu odsprzedania znajomym i przyjaciołom. Co ciekawe, nie ma konkretnych limitów przywozu alkoholu do Szwecji przez obywateli krajów Unii Europejskiej, w tym również z Polski. Ale nie można przesadzić. Możesz przywieźć do Szwecji alkohol na użytek własny lub rodziny. Ostatnie słowo będzie należało tu do urzędu celnego, a kary mogą być bardzo wysokie. Według zaleceń szwedzkich służb można przywieźć do 10 litrów alkoholu powyżej 22%, do 90 litrów wina i do 110 litrów piwa. Z uwagi na szwedzkie przepisy osoba poniżej 20 roku życia absolutnie nie może wwieźć żadnego alkoholu. Młodzież może kupować alkohol w Szwecji dopiero po ukończeniu 20 roku życia. Co prawda po ukończeniu 18 roku życia można zakupić alkohol w barach lub restauracjach, ale trzeba się liczyć z wydatkiem równowartości 50-80 złotych za jeden shot wódki. 

Skąd tak restrykcyjne przepisy?

Zasady dotyczące alkoholu w Szwecji sięgają XIX wieku. Wtedy spożywano w Szwecji niemal pięć razy więcej alkoholu niż obecnie. W związku z wynikającymi z tego powodu problemami społecznymi powstał w Szwecji silny ruch abstynencki, który starał się doprowadzić do całkowitego zakazu sprzedaży alkoholu. To się nie udało, ale w 1914 roku wprowadzono racjonowanie alkoholu. Reglamentacja została zniesiona dopiero w 1955 roku i po jej zakończeniu znacznie wzrosła sprzedaż wysokoprocentowych napojów. Dlatego w 1957 roku w celu ograniczenia nadmiernego spożycia alkoholu znacznie podniesiono jego cenę. 

Szwecja – nie tylko alkohol

Ale w Szwecji nie pije się tylko wódki. Ulubioną rozrywką Szwedów jest fika, czyli przerwa na kawę. Picie kawy to część kultury całej Skandynawii. Szwecja przoduje w rankingach jej spożycia zaraz za Finlandią. Przeciętny Szwed wypija 1200 filiżanek kawy rocznie. To cztery filiżanki dziennie lub jedenaście kilogramów kawy rocznie. Tylko Finowie piją więcej. Kawę w Szwecji pije się właściwie o każdej porze: na śniadanie, pomiędzy posiłkami, po obiedzie i po kolacji. 

Jaki jest tradycyjny szwedzki alkohol?

Wbrew obiegowym opiniom najchętniej wybieranym alkoholem w Szwecji jest wino, następnie piwo i wódka. Piwo i wino chętnie serwuje się do posiłków. W okresie Bożego Narodzenia Szwedzi piją Glögg, czyli grzane wino.

 • Glögg – szwedzki poncz na czerwonym winie

Glögg to tradycyjny poncz na winie, pochodzący ze Szwecji i przyrządzany z aromatycznymi dodatkami, takimi jak rodzynki, migdały, imbir, goździki i cynamon. Najchętniej mieszkańcy Szwecji sięgają po niego zimą. Szwedzki poncz nie przypomina jednak łagodnego, słodkiego trunku. Często dodaje się do niego wódkę albo koniak, co wzmacnia jego rozgrzewające właściwości.  

 • Brännvin

Brännvin to szwedzkie określenie na likier destylowany z ziemniaków lub zboża – tradycyjny szwedzki alkohol o mocy od 30% do 38%. Może on być również doprawiony ziołami i przyprawami – występuje wtedy często pod nazwą akwawit.

 • Absolut – najlepsza szwedzka wódka

Absolut to wódka produkowana w miejscowości Ahus w Szwecji. Powstaje z zimowej odmiany pszenicy i wody głębinowej. Absolut to nie tylko najlepsza szwedzka wódka, ale również jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najwiarygodniejszych marek na świecie. 

 • Szwedzki cydr 

Szwedzki cydr to napój alkoholowy z przefermentowanego soku z jabłek lub gruszek bez dodatku cukru. Może być niegazowany lub musujący. Podobnie jak piwo cydr o maksymalnej zawartości alkoholu 3,5% może być sprzedawany w supermarketach i na stacjach benzynowych. 

Co piją Norwedzy?

Alkohol w Norwegii jest również bardzo drogi. Butelka piwa może kosztować 40 zł, a butelka wina 150-300 zł. Także w tym kraju państwo posiada pełen monopol na sprzedaż alkoholu powyżej 4,7% w ramach spółki Vinmonopolet. Ograniczona liczba sklepów, godziny ich funkcjonowania i wysokie ceny mają wpływać na zmniejszenie spożycia trunków wyskokowych. Mocne alkohole w Norwegii są obłożone licznymi ograniczeniami w sprzedaży i podawane tylko osobom, które ukończyły 21 lat. Mimo to Norwedzy są bardzo towarzyscy i piją dużo alkoholu. 

Jak się pije alkohol w Norwegii?

Jakie są zwyczaje Norwegów? Wypić trochę alkoholu w domu i potem iść ze znajomymi do baru. Jeżeli to nie wystarczy, można dopić jeszcze swój alkohol, spacerując nocą po mieście. Norwegowie upijają się na wesoło lub na smutno, ale nie dochodzi do wielu ekscesów. Często też mieszają różne gatunki alkoholi. Jeżeli planujesz jednak wybrać się do Norwegii z większym zapasem alkoholu – uważaj. Na teren Norwegii możesz wwieźć maksymalnie 1l alkoholu do 60%, 1,5 l wina i 2 litry piwa.  

Jakie alkohole piją Norwedzy?

Do posiłków w Norwegii pije się zwykle po lampce drogiego wina, ale do ryb częściej wybiera się akwawit. W barach, pomimo wysokich cen, popularnym napojem jest piwo. Wbrew obiegowym opiniom nie pije się w Norwegii dużo czystej wódki.

 • Akwawit 

Narodowym alkoholem w Norwegii jest z pewnością akwawit o zawartości alkoholu na poziomie 38-42%. To zresztą typowy napój alkoholowy w całej Skandynawii, często o kminkowym posmaku. Alkohol ten uzyskuje się ze zboża lub ziemniaków, przy czym w Norwegii z pewnością dominuje ten drugi. Może on być wzbogacany o kminek, koper, kolendrę, cynamon, anyżek, skórkę cytrynową lub pomarańczową. W zależności od dodatkowych składników i rodzaju beczki, w której leżakuje, akwawit może przybierać najróżniejsze smaki. W Norwegii spotkasz specjalne odmiany akwawitu na święta oraz dedykowane tradycyjnym potrawom. 

 • Koniak i wódka

Każdy bar w Norwegii oferuje również kilka koniaków oraz czystą wódkę. Są to przede wszystkim wódki importowane, takie jak Smirnoff i Absolut lub rodzime – Amundsen Arctic Vodka i Vikingfjord.

 • Piwo 

Mało Polaków wie, że Norwegowie robią genialne piwa, które są dużo droższe od importowanych, ale wyróżniają się też niezwykłym smakiem. Piwo można w Norwegii sprzedawać w zwykłych sklepach, ale nie kupisz go po godzinie 20, a w soboty po godzinie 18. Często są one dosyć ciężkie i wyraziste – zawierają 8-9% alkoholu.

Co piją Duńczycy?

Duńczycy, jak wszyscy Skandynawowie, lubią pić kawę. A jaki jest najpopularniejszy duński alkohol? Przede wszystkim sznapsy i piwo.

 • Piwo

W Danii oprócz popularnych marek piwa, takich jak Carlsberg, Tuborg, Harboes i Faxe, pojawiło się w ostatnim czasie kilka interesujących minibrowarów. 

 • Piwo świąteczne Julebryg

Duńczycy piją je najchętniej w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. To typowy narodowy napój – mocny i ciemny napar. Co roku w pierwszy piątek listopada Duńczycy obchodzą J-dag, czyli julebryg dag – dzień świątecznego piwa. W mediach społecznościowych możesz się również natknąć na wydarzenia o nazwie “zamieć” lub “śnieżyca”, co oznacza, że nadszedł czas piwnego szaleństwa. W pubach i na domówkach usłyszeć można wówczas głośne „Skål” (toast), wykrzykiwane podczas tradycyjnych imprez o nazwie Julefrokost organizowanych w okresie adwentu.

 • Akwawit

Akwawit to alkohol spirytusowy z kminku, popularny w całej Skandynawii. Co ciekawe, ulubiony duński alkohol to znane i popularne akwawity i bittery produkowane w Norwegii.

 • Gløgg, skandynawska odmiana grzanego wina

Zimą również w Danii pije się Gløgg, czyli duńską odmianę grzanego wina. Ten napój jest popularny w całej Skandynawii. Trudno się zresztą dziwić. To idealna propozycja podczas surowej i mroźnej zimy.

Duńskie zwyczaje

Wspólne jedzenie i picie są integralną częścią duńskiej kultury. Dania jest krajem skandynawskim, w którym dorośli regularnie piją alkohol – ponad dwa razy częściej niż w Szwecji i Norwegii. Czy wynika to ze swobodnego dostępu do alkoholu? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Ale fakt, że nie ma tu takich ograniczeń jak w pozostałych krajach Skandynawii. Z badań wynika również, że młodzi Duńczycy sięgają po alkohol częściej niż ich koledzy z innych krajów europejskich. Czy decydujący jest tu brak restrykcji na miarę tych, wprowadzonych w Norwegii i Szwecji?

Jak to jest z tą Skandynawią?

Skandynawia to surowy klimat, mroźne zimy i długie noce. Trudno się dziwić, że jej mieszkańcy sięgają po różne sposoby poprawy nastroju i rozluźnienia w towarzystwie przyjaciół. W końcu krótkie dni, chłód i szaruga, mogą wprowadzać w nieco depresyjny nastrój. A może to konieczność dodania sobie odwagi w relacjach towarzyskich? Potomkowie Wikingów uważani są często za dość powściągliwych i mało otwartych. Tak naprawdę chyba nikt nie zna do końca odpowiedzi na to pytanie.  

Słynny szwedzki cydr produkuje się głównie w regionie Kivik słynącym z jabłek