Image Alt
Blog

EuroVelo w Skandynawii — trasy rowerowe

Sieć tras rowerowych EuroVelo obejmuje najpiękniejsze regiony Europy. Wśród nich nie mogło zabraknąć Skandynawii! Przyjrzyjmy się, gdzie zaprowadzą nas dwa kółka na skandynawskich ścieżkach.

  1. Czym jest EuroVelo?
  2. Dania
  3. Szwecja
  4. Norwegia
    5. Podróż z rowerem

Czym jest EuroVelo?

W całej Europie kolarstwo jest popularnym sposobem rekreacji. Nic więc dziwnego, że na całej jej szerokości, rozpościerają się trasy rowerowe. Jedną z najbardziej znanych siatek dróg dla rowerzystów jest EuroVelo. Składa się na nią 17 dalekobieżnych tras rowerowych jednoczących cały kontynent. Obecnie ich łączna długość wynosi ponad 90 000 km, dla porównania obwód globu wynosi 40 030 km!

Inicjatywa EuroVelo powstała w celu stworzenia wysokiej jakości tras rowerowych we wszystkich krajach Europy. Poprzez to, turyści angażowani są do aktywnego zwiedzania i tym samym zrównoważonego podróżowania.

Zdjęcie: en.eurovelo.com

Dania

Jeżeli kiedykolwiek byliście w Kopenhadze, z pewnością nie umknęła Waszej uwadze ogromna ilość rowerzystów, jak i dedykowanej im infrastruktury. To miasto bezsprzecznie może nosić miano cyklicznej stolicy świata, o czym wspominaliśmy w jednym z poprzednich wpisów.

Naturalnie nie tylko w Kopenhadze, lecz w całej Danii ten środek transportu cieszy się dużą popularnością, krajowa sieć ścieżek posiada ponad 11 000 km długości. Przez to stosunkowo niewielkie państwo przebiegają cztery trasy EuroVelo:

EV 3 – Szlak Pielgrzymów – Nazwyany również „Hærvejen” to propozycja dla miłośników historii. Szlak prowadzi nas przez zapierające dech w piersi krajobrazy Danii oraz ciekawe zabytki kraju. Wśród nich zobaczymy kamienie runiczne królów Gorma Starego i Haralda Sinozębego, oraz kościół Jellinga — duński symbol przyjęcia chrześcijaństwa.

EV 7 – Trasa słońca – Dla Duńczyków znana również jako trasa Berlin-Kopenhaga. Obejmuje przeprawę przez cieśninę Øresund ze Szwecji do Danii. Podczas jej pokonywania możemy zobaczyć zamek Kronborg, Kopenhagę, kredowe klify Stevns i Møn, a także najpiękniejsze duńskie plaże.

EV 10 – Bałtycki Szlak Rowerowy – Jak sama nazwa wskazuje, tę trasę pokonujemy wokół Morza Bałtyckiego, tak więc zahaczamy również o Polskę czy Szwecję. W samej Danii szlak przeprowadza nas od Jutlandii przez wyspy Als, Ærø, Funen, Taasinge, Langeland, Lolland, Falster, Bogoe i Moen, aż do Zelandii.


EV 12 – Szlak rowerowy nad Morzem Północnym –
Prowadzi przez zachodnią i północną część Danii. Cały szlak łączy kraje położone nad Morzem Północnym w tym Norwegię oraz Szwecję.

Szwecja

Szwecja także może poszczycić się rozwiniętą infrastrukturą rowerową na wysokim poziomie. Wiele ze ścieżek jest doświetlonych i posiada wyznaczone miejsca do wypoczynku. Chociaż za najatrakcyjniejszy rowerowo region uznaje się samo południe Szwecji, również północ uraczy nas ciekawymi krajobrazami.

Przez Szwecję przebiegają te same trasy EuroVelo, co w przypadku Danii, przyjrzyjmy się jednak, co możemy zobaczyć na nich w tym przypadku:

EV 3 – Szlak Pielgrzymów – Szwedzki odcinek szlaku poprowadzi nas od granicy norweskiej do Göteborga, oferując malownicze nadmorskie i wiejskie scenerie. Chociaż same drogi mają dobry standard, liczne pagórki, chociaż urokliwe, mogą być wymagające dla początkujących.


EV 7 – Trasa słońca – To prawdziwa gratka dla miłośników Szwecji, gdyż prowadzi przez całą jej długość. Zaczynając od północnej części granicy z Finlandią, podróżujemy przez region Laponii, kierując się na południowy wschód i docierając do wybrzeża w Luleå, Następnym punktem jest zatoka Botnicka, z której jedziemy w stronę Göteborga.

EV 10 – Bałtycki Szlak Rowerowy – Także ta trasa umożliwia podróż wzdłuż niemal całej Szwecji, a konkretniej, wzdłuż jej bałtyckiej linii brzegowej.

Podróż zaczyna się od Ystad na południowym wybrzeżu Szwecji, przez jej stolicę Sztokholm, aż do granicy z Finlandią. Zobaczymy zarówno piaszczyste plaże, drobne wysepki, bujne lasy jak i rwące strumyki.

EV 12 – Szlak rowerowy nad Morzem Północnym – Podobnie jak w przypadku Szlaku Pielgrzymów, szwedzki odcinek przeprowadzi nas przez zachodnie wybrzeże, jednak wyjedziemy nieco za Göteborg. Trasa przebiega przez regiony Västra Götaland i Halland prowadząc do Halmstad.

Norwegia

I tu, także bez niespodzianki, należy przyznać, że standard ścieżek rowerowych jest bardzo dobry. Lecz w porównaniu z poprzednikami przez Norwegię przechodzi aż sześć tras EuroVelo:

EV 1 – Trasa Wybrzeża Atlantyku — Ciągnie się od samej północy Norwegii, aż po Bergen gdzie czeka przeprawa do Wielkiej Brytanii. Norweski odcinek EV 1 gwarantuje zachwycające arktyczne górzyste krajobrazy, przecina chłodne Lofoty jak i  rolnicze regiony Trøndelagu i historyczne zabytki Trondheim.

EV 3 – Szlak Pielgrzymów – Rozpoczyna się od Trondheim, które jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymek w Skandynawii za sprawą reliktów Olafa Haraldssona. Stamtąd wyruszamy ku wschodniej granicy w dół kraju, aby dotrzeć do szwedzkiej granicy.

EV 7 – Trasa słońca – Podróż zaczynamy na Przylądku Północnym wyspy Magerøya, a następnie kierujemy się wzdłuż Porsangerflorden, a następnie przy Parku Narodowym Stabbursdalen aż do granicy norwesko-fińskiej.

EV 11 – Trasa Europy Wschodniej –
Chociaż względnie krótka, norweska część trasy jest bogata kulturowo i przyrodniczo. Mamy okazję podziwiania fiordu Porsangerfjorden, oraz dotarcia do granic regionu Laponii. 

EV 12 – Szlak rowerowy nad Morzem Północnym – Prowadzi przez południową część kraju od Bergen, przez Kristiansand do szwedzkiej granicy. Po drodze, oprócz norweskich plaż, możemy zobaczyć między innymi okolice Oslofjorden.

EV 13 – Szlak Żelaznej Kurtyny – Ten imponujący, szczególnie historycznie szlak ma swój początek w małej rybackiej wiosce Grense Jakobselv na północy Norwegii prowadząc później w dół Finlandii. Ten region był jedną z zaledwie dwóch granic lądowych między terytoriami Związku Radzieckiego i krajów członkowskich NATO podczas zimnej wojny.

Podróż z rowerem

Zakochajcie się w uczuciu wolności, jakie oferuje podróżowanie rowerem przez Skandynawię. Praktyczne porady dotyczące planowania podróży rowerowej znajdziecie tutaj.

Do tego Warto również pobrać aplikację EuroVelo dostępną na systemach Android oraz IOS.

Transport roweru z Polski do Szwecji ułatwią Wam przeprawy promowe ze Świnoujścia. Pamiętajcie, że osoba wjeżdżająca na prom rowerem zobowiązana jest do posiadania kamizelki odblaskowej. Jeżeli jednak preferujecie wyjazdy z grupą i przewodnikiem polecamy ofertę wycieczek z naszego sklepu: https://sklep.skandynawskiepodroze.pl/produkt/rowerowy-raj-2/

źródła: https://en.eurovelo.com/
https://szwecja-ok.pl/rowerem-w-szwecji.html

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta