Image Alt
Blog
6 czerwca święto narodowe szwecji

6 czerwca w Szwecji

Zaledwie kilka dni temu Norwegowie świętowali obchody 17 maja, a przed nami analogiczne święto Szwedów. Święto Narodowe Szwecji przypada 6 czerwca, upamiętniając dwa ważne wydarzenia historii kraju. Jednak obchody różnią się nieco od sposobu świętowania Norwegów. Jakie są różnice? Co wydarzyło się 6 czerwca? Zachęcamy do lektury dzisiejszego wpisu!

  1. Historia
  2. Święto Narodowe Szwecji obecnie
  3. Wyjątkowe zaproszenie

Historia


Święto Narodowe Szwecji dawniej nazywane było Dniem Flagi, ze względu na wprowadzenie, znanej nam obecnie niebiesko-żółtej flagi po rozpadzie Unii Szwedzko-Norweskiej w 1905 roku.

Jednak 6 czerwca Szwedzi świętują  zwołane w Strängnäs, zgromadzenie z 1523 roku.  Ogłoszono na nim Gustawa Wazę królem Szwecji, poprzez równoczesne zerwanie Unii Kalmarskiej. Zrzeszała ona Danię, Szwecję i Norwegię, w wyniku nacisków ówczesnej królowej Danii, Małgorzaty I. Przed zgromadzeniem, Waza przemierzał cały region Dalarna, by pozyskać sprzymierzeńców i zwerbować ich do buntu przeciw poprzedniemu królowi. Na pamiątkę pokonanej przez niego drogi, co roku organizowany jest w Szwecji bieg Vasaloppet.

Drugim istotnym wydarzeniem związanym ze świętem jest uchwalona przez parlament w 1809 roku konstytucja, powstała w wyniku obalenia króla Gustawa Adolfa. Oznaczało to upadek monarchii absolutnej, jednakże dokument musiał przejść wiele zmian, zanim zapewnił obecny współcześnie trójpodział władzy.


Święto Narodowe Szwecji obecnie

Jak wiecie z naszego poprzedniego artykułu, Norwegia bezsprzecznie osiągnęła mistrzostwo hucznego świętowania swojej niepodległości. Jednakże Święto Narodowe Szwecji, pomimo że jest dniem ustawowo wolnym, nie jest obchodzone z aż tak dużą pompą.

Oczywiście na ulicach również zobaczymy flagi i proporczyki w niebiesko-żółtych barwach, a co niektórzy na podobieństwo sąsiadów ubiorą ludowe stroje. Jednak w znacznej większości Szwedzi korzystają z okazji, aby odpocząć od pracy, zrelaksować się w rodzinnym gronie lub na łonie natury.

Wyjątkowe zaproszenie

Święto Narodowe Szwecji ma jednak bardzo ciekawą tradycję. Mianowicie monarchowie król Karol Gustaw oraz jego małżonka królowa Sylwia organizują bardzo wyjątkową fikę. Zaproszone są bowiem na nią wszystkie osoby, które otrzymały danego roku szwedzkie obywatelstwo. Sztokholmski ratusz wypełniają wtedy świeżo upieczeni Szwedzi z równie świeżo upieczonymi bułeczkami cynamonowymi i kawą, by oddać się celebracji fiki.

Pamiętajcie, że i bez szwedzkiego obywatelstwa można skorzystać z uroków tego kraju i niewątpliwej przyjemności “fikowania”. Koniecznie sprawdźcie aktualne oferty wycieczek do Szwecji i zarezerwujcie miejsca jeszcze dziś.

Źródło: https://prawo.ug.edu.pl/sites/default/files/_nodes/strona-pia/33461/files/21_geneza_i_wspolczesne.pdf

https://sharingsweden.se/materials/the-swedish-ceremony/


źródło zdjęcia:

https://sv.wikipedia.org/wiki/Sveriges_nationaldag#/media/Fil:Kungstradg_rden_(2560839047).jpg

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta