Image Alt
Blog
Rowerem po Skanii

5 kroków planowania rowerowej podróży po Szwecji

Pragniecie wybrać się w podróż po Szwecji, lecz ogranicza Was budżet? Jednym z najbardziej przyjaznych portfelowi i najciekawszych sposobów zwiedzania tego kraju jest rowerowa wyprawa. Gdzie się wybrać i jak ją zaplanować — tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

  1. Gdzie wyruszyć?
  2. Mierz siły na zamiary
  3. Noclegi
  4. Rower i ekwipunek
  5. Jedzenie i picie

Gdzie wyruszyć?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na podróż po Szwecji jednośladem, warto rozważyć wybór jej południowej części — Skanii z kilku względów: 

  • jest świetnym punktem startu podróży, zaczyna się tu wiele ciekawych tras,
  • klimat jest znacznie łagodniejszy niż w skrajnie północnej części, dzięki czemu możemy wybrać się tu rowerem praktycznie o każdej porze roku,
  • Skania leży najbliżej Polski więc jeżeli podróżujemy z rowerem — ta opcja wyjdzie najtaniej,
  • z pewnością szlaki nie będą nudne, znajdziemy tu malownicze jeziora, wzgórza, lasy, parki krajobrazowe, klimatyczne miasteczka rybackie, a także piękne bałtyckie wybrzeże,
  • infrastruktura turystyczna jest dobrze rozbudowana, bez problemu znajdziemy tu toaletę, czy dogodne miejsce na odpoczynek.

Kilka interesujących tras, które warto rozważyć, opisaliśmy w jednym ze wcześniejszych wpisów. Możemy również sprawdzić szlaki z europejskiej sieci EuroVelo.

Mierz siły na zamiary

Każda podróż rowerem, lecz zwłaszcza te kilkudniowe wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają pewnej wprawy. Jeżeli nigdy nie pokonywaliśmy dłuższej trasy, lepiej zacząć od 1-dniowej lub weekendowej wycieczki z realistycznym dystansem. Jeżeli nie jesteśmy pewni naszych możliwości, przed wycieczką warto wyruszyć na wyprawę po okolicy, mierząc długość trasy, jaką optymalnie możemy pokonać. Przejechaliśmy 60 km, a na następny dzień mięśnie odmawiają posłuszeństwa? Może lepiej będzie podzielić dystans na krótsze odcinki? Pamiętajmy również, aby zawsze mieć alternatywną trasę lub plan B w przypadku, gdy przecenimy nasze możliwości.

Noclegi

Ważną kwestią do zaplanowania jest nocleg. Jeżeli wybieramy się na rowerową wyprawę w cieplejszych miesiącach, doskonałym pomysłem będzie zabranie ze sobą namiotu. Zwłaszcza że prawo zwyczajowe w Szwecji pozwala na rozbicie obozu niemal w każdym miejscu i jest to najtańsza z możliwych opcji. Z własnym namiotem możemy bardzo spontanicznie zdecydować o miejscu, w którym zatrzymamy się na noc.

Jeżeli jednak warunki atmosferyczne nie pozwolą nam na komfortowy nocleg na łonie natury — nic straconego. Również bez wydawania majątku możemy zatrzymać się w schroniskach — vandrarhem lub skorzystać z portali takich jak Couchsurfing, gdzie lokalni mieszkańcy oferują darmowy nocleg w swoich domach.

Rower i ekwipunek

Podstawą przy planowaniu naszej wycieczki jest oczywiście rower. Nie musimy zabierać go ze sobą, gdyż w Szwecji funkcjonuje wiele wypożyczalni. Większość z doświadczonych podróżników preferuje jednak polegać na własnym, sprawdzonym jednośladzie. Tak więc jeżeli zdecydujemy się zabrać go ze sobą z Polski, najlepszym sposobem, aby dostać się do Szwecji będzie przeprawa promowa. W linii Unity Line transport roweru nie wymaga dodatkowej opłaty, wystarczy tylko zgłosić go wcześniej przy rezerwacji biletu. Wybierając nocny rejs, możemy przenocować w kabinie, nabrać sił i tym samym z samego rana rozpocząć wycieczkę. Chociaż opcja rejsu pozwala na zabranie niemal nieograniczonego bagażu w porównaniu do samolotu, pamiętajmy, że będziemy musieli podróżować z nim na rowerze. Zbyt ciężki plecak będzie utrudnieniem dla swobodnego podróżowania, więc spakujmy wyłącznie niezbędne rzeczy. Wśród nich warto uwzględnić miniapteczkę i zestaw do załatania ewentualnej dziury w dętce.

Jedzenie i picie

Wśród rzeczy, które chcemy zabrać na budżetową wyprawę, z pewnością znajdzie się żywność. Faktycznie w zależności od produktu możemy za nie zapłacić ok. 2-3 razy więcej niż w Polsce. Jednak zabranie ze sobą jedzenia na dłuższą podróż może być fizycznie niemożliwe lub uciążliwe. Warto przed wyruszeniem sprawdzić gazetki szwedzkich sklepów sieciowych i ocenić, który z nich oferuje najrozsądniejsze ceny. Pamiętajmy, że w przypadku wody kranowej w Szwecji jest ona doskonałej jakości. Dlatego śmiało możemy wziąć bidon i uzupełniać go na każdym przystanku, aby nie dźwigać ze sobą większych ilości.


Spróbujecie wybrać się w podróż po Szwecji na własną rękę? Jeżeli chcecie najpierw spróbować jednodniowej, zaplanowanej trasy, zachęcamy do skorzystania z oferty wycieczek z naszego sklepu.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta