Image Alt
Blog
Islandia - 5 ciekawostek o północnej wyspie Europy

5 ciekawostek o Islandii

Piękna Islandia znajduje się na liście wielu podróżników, lecz nie tylko tamtejszą naturą można się zachwycać! Poznajcie kilka ciekawostek z lodowej wyspy.

  1. Monopol na fajerwerki
  2. Centrum badań genetycznych
  3. Islandia w zgodzie z elfami
  4. Do czego można wykorzystać gejzer?
  5. Nieprzypadkowe nazwiska w Islandii

Monopol na fajerwerki

Okres Nowego Roku nieodłącznie wiązany jest ze sztucznymi ogniami. Jednak na Islandii nie zrobicie biznesu z ich sprzedaży, gdyż monopol na nie posiadają… grupy ratownicze. W ten sposób finansowane jest ich działanie, dlatego też otrzymali prawo sprzedaży fajerwerków na wyłączność.

W związku z ostatnimi naciskami przeciwników petard odbyła się równolegle sprzedaż sadzonek drzew oraz sadzenie Noworocznego lasu. Miała to być alternatywa dla osób, które sprzeciwiają się sprzedaży fajerwerków, a chciałyby mimo wszystko wspomóc grupy islandzkiego ratownictwa.

Centrum badań genetycznych

Badania naukowe na szeroką skale kojarzą się najczęściej z państwami pokroju Stanów Zjednoczonych. Mało kto powiedziałby, że niewielka Islandia jest niezwykle istotną częścią świata genetyki. Jest to bowiem jedyny kraj posiadający bazę danych genetycznych o praktycznie wszystkich mieszkańcach!

Pierwsi osadnicy przybyli do Islandii około roku 870. Co ciekawe, przez fakt, że wyspa jest oddalona od innych lądów, tamtejsza pula genowa była bardzo ograniczona. Na podstawie tego, niektórzy wnioskują, że współcześni Islandczycy dysponują cennym dla badań materiałem genowym. Dodatkowym wkładem dla nauki, jest również bardzo wnikliwie prowadzony spis ludności, który pozwala na stworzenie bardzo dokładnych drzew genealogicznych mieszkańców.

Naturalnie wraz z biegiem czasu i rozwojem środków transportu, również na wyspie pojawili się emigranci z różnych stron świata, a drugą największą grupę etniczną tworzą Polacy.

islandia W zgodzie z elfami

Elfy są jednym z pierwszych skojarzeń w kontekście Islandii. Jednak często nad wyraz przekłamuje się rzeczywistość twierdząc, że mieszkańcy tej północnej wyspy jak jeden mąż, są przekonani o istnieniu baśniowych stworzeń. Jak najbardziej elfy i trolle są istotną częścią kultury oraz historii tego kraju. Jednak w rzeczywistości, współcześni Islandczycy nie potwierdzą istnienia magicznych stworzeń. Pomimo to, tak jak Polacy w przypadku przesądów, również potomkowie wikingów wolą dmuchać na zimne i nie drażnić swoich baśniowych sąsiadów.

Do czego można wykorzystać gejzer?Geotermalne źródła są prawdziwym dobrodziejstwem na chłodnej wyspie, jaką jest Islandia. Są wykorzystywane do tworzenia kąpielisk, jako atrakcja turystyczna, źródło ogrzewania, a nawet w celach kulinarnych! Tak zwany rúgbrauð to rodzaj islandzkiego chleba, który “wypieka się” pod ziemią. Zakopując naczynie z ciastem i pozostawiając na kilka godzin, otrzymamy ciemne, zbite pieczywo o charakterystycznym siarkowym zapachu.

Nieprzypadkowe nazwiska w islandii

W przeciętnej islandzkiej rodzinie najprawdopodobniej matka, ojciec, córka oraz syn będą nosić różne nazwiska. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że dziecko nie dziedziczy nazwiska. Tworzy się je z imienia rodzica oraz przyrostka –sson (dla mężczyzn) oraz –dóttir (dla kobiet). W dosłownym tłumaczeniu przykładowy Björnsson oznacza nic innego jak syn Björna.


Jednak nazwiska nie spełniają, aż tak kluczowej roli jak w przypadku innych krajów. Zarówno w komunikacji nieformalnej, jak i formalnej częściej będzie używane samo imię. Jednak i tu sytuacja nie jest taka prosta! Dziecko można nazwać wyłącznie imieniem z ustalonej listy. Do momentu zatwierdzenia imienia dziecko będzie figurowało jako Stúlka (dziewczynka) lub Drengur (chłopiec). 

źródła: http://laboratoria.net/aktualnosci/23355.html


https://icelandnews.is/wiadomosci/z-kraju/oddzialy-ratownicze-sprzedaly-fajerwerki-o-wartosci-800-milionow-koron

https://icelandnews.is/islandia/ciekawostki-islandia/jak-islandczycy-nadaja-imiona-swoim-dzieciom

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta