Image Alt
Blog
flaga finlandii

5 ciekawostek o Finlandii

Wśród krajów nordyckich Finlandia z pewnością wyróżnia się pod wieloma względami. Zupełnie odmienny język, miłość do heavy metalu i jednocześnie do uroczych Muminków. Poznajmy dziś kilka ciekawostek o niezwykłej Finlandii!

  1. Czego słuchają fińskie dzieci?
  2. Raj dla Grzybiarzy i wędkarzy
  3. Ciekawe sporty Finlandii
  4. Słodkości z Finlandii
  5. Sauny w nietypowych miejscach

Czego słuchają fińskie dzieci?

Zapewne dla nikogo zaskoczeniem nie będzie fakt, że najpopularniejszym gatunkiem muzycznym w Finlandii jest heavy metal. Według statystyk z 2012 roku na 100 000 mieszkańców przypadały ponad 52 zespoły metalowe. Według niektórych ciężka, czy też mroczna muzyka, wydaje się nie pasować do stereotypowego życzliwego i spokojnego Fina. Jednak w Finlandii heavy metalu słuchają nawet najmłodsi! Popularność zyskał zespół Hevisaurus występujący w strojach dinozaurów. Ich utwory kierowane do dzieci często mają wydźwięk edukacyjny.

Raj dla grzybiarzy i wędkarzy

Podobnie jak w przypadku mieszkańców innych krajów nordyckich, Finowie również kochają naturę. Lokalna przyroda zdecydowanie sprzyja takiemu podejściu.

Finlandia może poszczycić się mianem najbardziej zalesionego kraju Europy. Co więcej, jest prawdziwą krainą jezior, gdyż posiada ich aż 187 888! Dlatego Finlandia jest istnym rajem dla grzybiarzy i wędkarzy.

Ciekawe sporty Finlandii

Ten skromny kraj na północy może zaskoczyć również nietypowymi dyscyplinami sportowymi i nie tylko. Wśród nich można wymienić zawody w graniu na wymyślonej gitarze, czy rzut telefonem na odległość. Bezkonkurencyjne są jednak Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żony! Wieść o nietypowym sporcie obiegła glob, przez co na czerwcowe zawody przyjeżdżają przedstawiciele najróżniejszych państw.

Słodkości z Finlandii

Lukrecja dzieli ludzi na tych, którzy jej nienawidzą i kochają. Finowie w większości należą do tej drugiej grupy. Salmiakki – najpopularniejsze fińskie słodycze to nic innego jak słona lukrecja. Jednak czarne cukierki to nie jedyna ich odsłona. Nalewki, jogurty, Salmiakki kakku, czyli tort z lukrecją, to tylko kilka przykładów.

Sauny w nietypowych miejscach

Ze wcześniejszego artykułu możecie wiedzieć, że sauny zajmują szczególne miejsce w fińskich sercach. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę, w jakich dziwnych miejscach możemy je spotkać! Oprócz pływalni, spa czy siłowni okazuje się, że relaksu można zaznać również w… Parlamencie! Nawet muzeum poświęcone obronie linii Salpa w trakcie II wojny światowej posiada swoją saunę. Dlatego zwiedzając Finlandię zawsze warto nosić ze sobą ręcznik i klapki! 😉

źródła:
https://saunujemy.pl/dlaczego-finlandia-kocha-sauny/
https://sv.wikipedia.org/wiki/Saltlakrits

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta