Image Alt
Blog

3 rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając się do Szwecji

Najkrótsza droga z Polski do Szwecji biegnie przez Bałtyk. Odcinek pomiędzy portami morskimi w Świnoujściu i Ystad liczy zaledwie 92 mile morskie. Nowoczesne promy Unity Line potrzebują ok. 8 godzin, aby pokonać ten dystans. W tym czasie warto odpocząć przed dalszą podróżą, zwłaszcza że Unity Line w okresie 01.05.-30.10.2016 oferuje bilety dla motocyklistów z opcjonalnym miejscem w kabinie. Ceny biletów zaczynają się już od 276 zł za kierowcę i motocykl (przy rezerwacji biletu dla dwóch osób). Promy odpływają ze Świnoujścia dwa razy dziennie w godzinach 13:30 i 23:00 przez 7 dni w tygodniu.

Autostrady z ograniczeniem prędkości do 120 km/h

Szwedzkie przepisy drogowe nie sprzyjają miłośnikom szybkiej jazdy. W centrach miast dominują strefy z ograniczeniami prędkości do 30 km/h. Na drogach międzydzielnicowych zwykle obowiązują ograniczenia do 50 km/h. Drogami ekspresowymi można pojechać nie szybciej niż 100 km/h, a na autostradach obowiązuje ograniczenie do 120 km/h. Kary za niestosowanie się do przepisów mogą sięgać nawet 4000 SEK.

Szwecja jeździ na światłach mijania przez cały rok

Podobnie jak w Polsce, w Kraju Trzech Koron kierowcy mają obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok. Za brak świateł mijania w dzień nakłada się mandat w wysokości 500 SEK.

Podróż do Szwecji motocyklem to świetna przygoda!